Dnia 26 listopada 2015 roku w związku z obchodami II Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka pn. „Prawa Dziecka w Polsce” odbyła się debata w naszym Gimnazjum. Przygotowała ją wraz z młodzieżą Pani Agnieszka Masłyk – pedagog szkolny.
Przypomnieliśmy o tym, że dnia 20 listopada minęła 26 rocznica Konwencji o Prawach Dziecka, która została uchwalona przez ONZ 20 listopada 1989 r., zaś w Polsce obowiązuje ona od 1991 r.
Wszyscy zebrani dowiedzieli się, co to są prawa, ale zarówno obowiązki dziecka i ucznia.
Została przedstawiona również krótka prezentacja przypominająca działania wychowawców i pedagoga szkolnego w czasie godzin wychowawczych w zakresie powyższego zagadnienia.
Wszystkie klasy miały możliwość zaprezentowania plakatów opracowanych wraz ze swoimi wychowawcami oraz omówienie poszczególnych praw widzianych ich oczami.
Następnie odbyła się debata, w której uczestniczyli zaproszeni goście: Pani Anna Ruchlewicz – psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzozowie i Pani Beata Kaczmarska – kierownik GOPS w Jasienicy Rosielnej, oraz nasze Panie dyrektor, Pani Krystyna Szarek i Pani Danuta Solon.
Debata odbyła się wokół następujących zagadnień:
- Wszyscy musimy przestrzegać norm, gdyż konsekwencje ich nieprzestrzegania niosą za sobą pewne sankcje. Normy obowiązują również dzieci i młodzież. Dotyczą np. odpowiedniego zachowania w domu, w szkole, wobec rówieśników i dorosłych. Jakie – Państwa zdaniem – sankcje można zastosować w przypadku naruszenia norm postępowania, tak aby były one skuteczne, a równocześnie nie naruszały praw dziecka?
- Chętniej mówimy zwykle o swoich prawach, mniej chętnie – o obowiązkach. Wiemy jednak, że należy je wykonywać. Również dzieci – na miarę swoich możliwości – musza się do nich przyzwyczajać. Czy jednak karą za ich zaniedbywanie może być pozbawienie praw?. Czy posiadanie określonych praw jest nagrodą za wypełnianie obowiązków, czy jest niezależne od nich?
- Dużo mówi się o przestrzeganiu praw dziecka, a jednak widzimy chociażby w telewizji w ostatnim czasie, że wielokrotnie prawa dziecka są łamane np. dzieci często są umieszczane w placówkach opiekuńczych w związku z ubóstwem, niezaradnością życiową rodziców. Czy jest jakiś sposób, aby temu zjawisku zapobiec?
Dyskusja była bardzo ożywiona, gdyż glos zabierali nie tylko goście, ale również młodzież gimnazjalna, a także nauczyciele. Najciekawsze pomysły z debaty zostały zapisane i być może kiedyś wykorzystane przy tworzeniu zapisów w prawie szkolnym.
Program został uświetniony pięknym wokalnym wykonaniem utworów Majki Jeżowskiej: „Wszystkie dzieci nasze są” i „Kolorowe dzieci” oraz Zeusa: „Będziemy dziećmi” przez nasze utalentowane muzycznie uczennice.
Na koniec zaprezentowany został „Apel Twojego Dziecka” według Janusza Korczaka.
Spotkanie to było bardzo owocne. Młodzież powinna zapamiętać, że oprócz praw ma również obowiązki, których nie może lekceważyć, a to z pewnością pomoże wyrosnąć im na odpowiedzialnych i radosnych dorosłych ludzi.