• DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

          • W dniu 20.11.2023 r. w naszej szkole po raz już szósty został zorganizowany Dzień Życzliwości, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie społeczności szkolnej. Koordynatorami byli p. Agnieszka Masłyk i p. Krzysztof Śnieżek.

             

            W czasie spotkania została zaprezentowana scenka z mediacji rówieśniczej, która była zachętą do rozwiązywania uczniowskich problemów na poziomie rówieśniczym.  Przy tej okazji zostali przedstawieni mediatorzy szkolni, zaś pozostali uczniowie posiadający predyspozycje bycia mediatorem, zostali zachęceni do zaangażowania się w koło Mediatorów Rówieśniczych.

            Został również rozstrzygnięty plebiscyt na najsympatyczniejszą uczennicę i najsympatyczniejszego ucznia, którymi zostali Zuzanna Leśniak z kl. 4, Inga Niepokój z kl. 5 oraz Krystian Bogaczyk z klasy 7. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

            Został zorganizowany także pokaz dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wystosowano apel o używanie odpowiednich zabezpieczeń podczas jazdy na rowerze, takich jak kask rowerowy, odblaski i obowiązkowe wyposażenie roweru.

            Przypomniane zostały numery służb niosących pomoc i odpowiednie zachowanie podczas udzielania pierwszej pomocy.

            Mamy nadzieję, że życzliwość o której w tym dniu szczególnie rozmawiano nie zostanie tylko na ustach, ale będzie miała odzwierciedlenie w naszych czynach, do czego z całego serca zachęcamy.

             

             

            Agnieszka Masłyk

            Krzysztof Śnieżek

          • Kółko plastyczne w oddziałach przedszkolnych.

          • Witamy! Oto kolejne prace wykonane przez dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b oraz dwie dziewczynki     z pierwszej klasy na kółku plastycznym. Zrobiliśmy kotka oraz muchomorka. Wszystkie zdjęcia prac dostępne są w zakładce - album fotograficzny pod nazwą- kółko plastyczne 23/24.

                                                                                                                                                                K.Federkiewicz

          • XI Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii"

          •   Ogólnopolskie Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to projekt edukacyjny, którego adresatami są uczniowie wszystkich typów szkół. Konkurs ma na celu sprawdzenie wiedzy ze znajomości języka ojczystego, a także wspomnienie najważniejszych  wydarzeń z historii Polski po 1918r. Poprzez udział w projekcie społeczność szkolna jest angażowana do aktywnego uczestnictwa w obchodach Święta Niepodległości.

              Początkowo, w latach 2013-2016 projekt realizowany był w szkołach województwa małopolskiego, a od 2017 roku w Dyktandzie uczestniczą uczniowie kolejnych województw.

              W tegorocznej XI edycji Dyktanda udział wzięli uczniowie szkół z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego oraz liczna grupa szkół polskich za granicą (z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii i Mołdawii). Dyktando zostało przeprowadzone w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim.

              I etap odbył się w naszej szkole 27.09.2023r. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Koordynatorkami szkolnego etapu były p.D.Solon oraz p.I.Stepek. Dyktando cieszyło się dużym zainteresowaniem, gdyż w etapie szkolnym udział wzięło łącznie 51 uczniów. Aby zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego należało zdobyć minimum 89 pkt (klasy IV-VI) i 88 pkt (klasy VII-VIII).

              Do II etapu Dyktanda zakwalifikowało się 6 uczniów: Gabriel Kuśnierczyk, Zuzanna Ciepłak, Milena Obłój, Kacper Skarbek, Oskar Janusz oraz Natalia Śnieżek. Konkurs na szczeblu wojewódzkim odbył się 26.10.2023r. w Wiśniowej.

              Opiekunami merytorycznymi Dyktanda w etapie wojewódzkim były p.D.Solon oraz p.A.Władyka.

              Uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XI Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii" miała miejsce w Powiatowym Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej 20.11.2023r.

              W etapie wojewódzkim wyróżniono trzech uczniów z naszej szkoły, którzy uzyskali tytuł laureata:

             

            Kategoria klasy IV-VI:

            Gabriel Kuśnierczyk – VI miejsce

            Zuzanna Ciepłak – X miejsce

             

            Kategoria klasy VII-VIII:

            Kacper Skarbek – III miejsce

             

            GRATULUJEMY!

            S.Leń

          • Bal wszystkich świętych.

          • 12 listopada w naszej szkole było bardzo uroczyście, ponieważ już po raz czwarty odbył się Bal Wszystkich Świętych. Tego dnia było jak w niebie.  Dzieci przebrały się w stroje nawiązujące do postaci świętych i błogosławionych. Odwiedzili nas m.in tacy święci jak Maryja, dzieci z Fatimy, siostra Faustyna ,bł. Karoliny Kózka  , św. Józef, św.Michała Archanioł, Ojciec Pio, święty Francizek , Królowa Jadwiga i inni...

            Bal rozpoczął się od krótkiego wprowadzenia w istotę tego dnia ,drzwi do nieba zostały otworzone specjalnym kluczem... Nastepnie pałęczkę przejęła pani katechetka, która poprowadziła zabawę wspólnie z animatorkami z kl.5 b.W trakcie jej trwania kilkanaście dzieci zaprezentowało swojego patrona, za którego się przebrali. Był też czas na zagadki o świętych.Wszyscy uczestnicy wspólnie tańczyli, śpiewali, jednym słowem świętowali.  Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku: galaretek i slodkich drożdzówek.

            Bal Wszystkich Świętych wszystkim nam bardzo się  podobał, gdyż było wesoło i kolorowo. Wszyscy uczestnicy balu wspaniale się bawili, w serdecznej i miłej atmosferze . Jednak wszystko co dobre szybko się kończy, nasza uroczystość, również się skończyła, ale pozostały nam wspaniałe wspomnienia, zdjęcia oraz nadzieja, że za rok spotkamy się ponownie w gronie błogosławionych i świętych.

            Myślę ,że  liczny udział dzieci w tym wydarzeniu pokazał,że warto podjąć trud organizowania tego typu zabaw.Można się bawić w sposób piękny i wartościowy...

            Dziękuję bardzo serdecznie za obecność na balu pani dyrektor Małgorzacie Sowie.

            Bardzo gorąco dziekuję rodzicom :p.Angelice Gierlach, P.Edycie Kuśnierczyk, Katarzynie Szychowskiej,p.Teresie Piecuch  za pomoc i przygotowanie  poczęstunku dla dzieci .Dziękuję serdecznie pani Dominice Kwolek za udzielone wsparcie finansowe na przygotowanie tej imprezy.

            Dziękuję również nauczycielom :p.Bernadecie Wołoszyn,p.Krzyśkowi Śnieżek, p.Idze Stepek za pomoc,opiekę i udział w uroczystości.

             A.Kmiotek

          • Dzień Pluszowego Misia 2023

          •    Dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowa uroczystość i nie wyobrażamy sobie, żeby pluszowy Miś nie zawitał do nas w tym dniu, by z nami świętować. Dzieci przyniosły swoje pluszowe misie, lepiły figurki misia i układały o misiu wierszyki. Wizyta pluszowego Misia była oczywiście głównym i najbardziej emocjonującym wydarzeniem tego dnia.

               Uczenie się poprzez zabawę, przeżywanie, odczuwanie radości, śmiech to sposób na stymulowanie prawidłowego rozwoju najmłodszych dzieci. Uśmiech i radość przedszkolaków to powód dla którego Dzień Pluszowego Misia jest ważny i przygotowywany w naszej szkole z dużą starannością.

            Dziękujemy Misiowi za odwiedziny i zapraszamy w przyszłym roku.

            Dziękujemy Dyrekcji oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nadród w konkursach z okazji Dnia Pluszowego Misia.

                                                                                                                                            B. Wołoszyn

          • ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

          •  

            Drodzy uczniowie i rodzice !!!

             

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

             

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

             

             Termin Akcji:           27-29 listopada 2023 r.   

            Miejsce Akcji:         Zespół Szkół w Jasienicy Rosielnej

             

            RODZAJE SPRZĘTU ELEKTRONICZNEGO:

            Rodzaje_sprzetu_elektrycznego_i_elektronicznego_podlegajacego_zbiorce.pd​​​​​​​​​​​​​

            Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

            Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

            Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

            e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

             

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

            NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

            W przypadku elektrośmieci wielkogabarytowych prosimy o wcześniejszy kontakt z sekretariatem szkoły - 13 4306013

          • 11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości

          • Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program słowno-muzyczny przygotowała kl. 5b pod kierunkiem wychowawcy p. Arkadiusza Szmyd. Uczniowie kl. 5 występowali dwukrotnie. Na lekcji pierwszej w akademii uczestniczyli młodsi uczniowie z przedszkola, oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3 wraz ze swoimi wychowawczyniami i dyrekcją. Na lekcji drugiej uczniowie starsi z kl. 4-8 wraz z nauczycielami i dyrekcją.

            Program uroczystości dla młodszych uczniów różnił się nieco od programu dla uczniów starszych, był dostosowany do wieku odbiorców. Zarówno podczas pierwszego jak i drugiego występu piątoklasiści recytowali wiersze, śpiewali piosenki  patriotyczne przybliżali w krótkich filmikach, scence oraz prezentacji kulisy odzyskania niepodległości, promowali postawy patriotyczne. Na koniec akademii głos zabrała Pani Dyrektor, podziękowała uczniom że tak licznie włączyli się w akcję „Barwy narodowe” (ubrali się na biało-czerwono), zaprosiła na godzinę 11.11 na wspólne śpiewanie hymnu państwowego oraz rozstrzygnięcie konkursu na największą liczbę elementów biało-czerwonych w klasie. Wygłosiła krótką przemowę na temat konieczności pielęgnowania w sobie patriotycznej postawy prawdziwego Polaka przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury, tradycji oraz znajomości symboli narodowych.

            A. Szmyd

          • Pasowanie na ucznia

          •  

            Tradycją w naszej szkole stał się obrzęd „Ślubowania” pierwszoklasistów. W tym roku szkolnym wydarzenie to miało miejsce 26 października.  Swoją obecnością zaszczycili nas; Pani wójt gminy, Pani dyrektor szkoły, Pani wicedyrektor, przedstawicielki Samorządu Szkolnego oraz rodzice.

             Ceremoniał przebiegał w trzech częściach.

            W pierwszej części uczniowie w strojach galowych zaprezentowali część artystyczną, na którą złożyły się: taniec „Polonez”, wierszyki i piosenki o tematyce szkolnej.

            W drugiej części pierwszoklasiści poddawani byli różnym „próbom”, gdzie musieli wykazać się wiadomościami i umiejętnościami nabytymi w trakcie dotychczasowej nauki.

            Trzecia część to złożenie uroczystego ślubowania na sztandar naszej szkoły, a następnie pasowanie przez Panią dyrektor pierwszoklasistów i przyjęcie ich do szkolnej społeczności uczniowskiej.

            Następnie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Na koniec zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie na tle dekoracji przygotowanej na tę okazję.

            Podczas całej uroczystości panował podniosły nastrój. Zarówno uczniowie, jak i rodzice bardzo przeżywali występy. Wszyscy uczniowie starali się jak najlepiej zaprezentować przed swoimi rodzicami. Po zakończonych występach, uczniowie w radosnych nastrojach,  usiedli przy swoich rodzicach do wspólnego poczęstunku.

            Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przebiegu tak ważnej dla pierwszoklasistów uroczystości.

             

                                                                                                                                                          Zuzanna Zając

          • Kółko plastyczne w oddziałach przedszkolnych.

          • Witamy! Oto kolejne prace wykonane przez dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b oraz dwie dziewczynki     z pierwszej klasy na kółku plastycznym. Zrobiliśmy wyklejankę z kolorowych liści przedsztawiającą jesienne drzewko oraz kolorowy parasol. Wszystkie zdjęcia prac dostępne są w zakładce - album fotograficzny pod nazwą- kółko plastyczne 23/24.

            K.Federkiewicz

          • Wzorowy świetlik października

          •         Miano "wzorowego świetlika miesiąca" to nie jest pusty tytuł. Uczniowie świetlicy podejmują to wyzwanie, by rozwijać swoje charaktery, ćwiczyć się w sumiennym przestrzeganiu zasad świetlicy, chętnie brać udział w świetlicowych zajęciach, a także kształtować przyjazne usposobienie wobec koleżanek i kolegów. Konkurs bardzo motywuje ich do pracy. W ostatnich tygodniach na świetlicy dzieci oglądały filmiki na temat jesieni i rozwiązywały quizy na ten temat, poznawały cenne właściwości warzyw i owoców oraz poznawały postać patrona szkoły- Jana Pawła II.

            Świetlików miesiąca uczniowie wybierali spośród siebie sami. Świetlikami miesiąca października zostali:

            Maja Gierlach, Martynka Cwynar, Aleksandra Konopka, a z młodszej grupy: Maja Krupa, Weronika Kwolek i Ania Wolańska.

                                                                                                                   B. W.

             

          • Dzień Postaci z Bajek

          • W dniu 6 listopada w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu zainteresowani uczniowie wszystkich klas przebrali się za dowolną postać z wybranej przez siebie bajki, filmu czy też serialu. Bohaterowie różnych bajek pojawili się już od  samego rana – spotkać je można było na zajęciach lekcyjnych, korytarzach, w bibliotece, w stołówce oraz świetlicy. Wśród nich można było podziwiać Smerfy, księżniczki, piratów, Shreka i wiele, wiele innych barwnych postaci!

                     Kulminacyjnym punktem obchodów święta była klasowa sesja zdjęciowa. Klasy / oddziały najbardziej bajkowe otrzymały słodkie upominki :)

          • Pantomima "Powołanie do świętości"

          • Z okazji Dnia Patrona uczniowie klas 7 ze Szkolnego Koła Teatralnego przygotowali pantomimę ku czci naszego Patrona - św. Jana Pawła II.

            Pantomima opowiadała o trzech drzewach, które miały marzenia. Początkowo zrezygnowane, ostatecznie osiągnęły swoje cele.

             

            A oto fragment:

            "Są cztery ewangelie. Piątą pisze każdy własnym życiem. Księga życia Jana Pawła II została już napisana. Każdy dzień, jak kolejna karta. Chwile w domu rodzinnym, które dzięki głębokiej wierze rodziców, były doskonałą szkołą świętości. Czas oddania służbie kościołowi. I najtrudniejszy rozdział – pisany cierpieniem choroby i bólu.

            2 kwietnia 2005 roku zamknął Bóg księgę życia wielkiego człowieka. Księgę życia trudnego, ale i pięknego. Bo pisanego MIŁOŚCIĄ.

            Są cztery ewangelie. Piątą pisze każdy własnym życiem.

            Warto zadać sobie pytanie: Czym wypełniona byłaby moja księga życia, gdyby teraz przywołał mnie Pan?

            Jezus poprzez Jana Pawła II mówi: Nie lękaj się! Świętość to przeżywanie życia ze mną. Tak naprawdę to ja niosę twój krzyż, twoje codzienne obowiązki.

             Daj mi rękę.

            Ja poprowadzę.

            Zaufaj mi…"

             

            Wielkie podziękowania dla pana Krzysztofa Kielara za wspaniałe efekty świetlne i dźwiękowe.

             

          • Listopad - miesiąc pamięci o zmarłych.

          •  

            ​​​​​​

            Listopad to czas dla nas bardzo szczególny. Wspominamy tych, których już z nami nie ma. Tradycją naszej szkoły jest dbałość o szkolne miejsce pamięci. W miejscu tym w 2009 roku podczas akcji ,,Katyń - ocalić od zapomnienia", zasadzony został dąb pamięci oddający cześć mieszkańcom naszej miejscowości: Janowi Kuźnar oraz Stanisławowi Walczak, którzy stali się ofiarami zbrodni katyńskiej w 1940 roku. Odwiedziliśmy również cmentarz parafilny na którym oddaliśmy się chwili zadumy. Celem wizyty w tych miejscach było złożenie kwiatów, zapalenie zniczy a także refleksja nad przemijaniem. To bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która mam nadzieję pozostanie dzieciom w pamięci.

                                                                                                                         Wychowawca: Krzysztof Śnieżek