• Spotkanie z Posłem

          • 26 marca 2024 r. uczniowie klas 7- 8 uczestniczyli w lekcji historii najnowszej,  przeprowadzonej przez pracowników Sejmu Panią Monikę Skrzednicką-Wiewiór oraz Pana Ireneusza Nowaka. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu Pani Moniki Skrzednickkiej-Wiewór, która zapoznała uczniów z  pracą Sejmu. Bardzo dokładnie i ciekawie  przyblizyła zarówno historię powstania budynku Sejmu, jak i jego specyfikę pracy . Kolejnym punktem spotkania był wykład Pana Ireneusza Nowaka na temat procedury ustawodwaczej od inicjatywy aż do opublikowania w Dzienniku Ustaw. 

            Kolejnym punktem spotkania był konkurs wiedzy o Sejmie dla chętnych uczniów. W konkursie uczestniczyło 22 uczniów z klas 7-8. Najlepszy wynik i  I miejsce zajął Julian Nowak z klasy 8. II miejsce zajął Seweryn Śnieżek z klasy 7b a  III miejsce Wiktoria Kwolek z klasy 8. Dyplomy oraz nagrody zostały wręczone przez Panią Urszulę Brzuszek Wójta Gminy Jasienica Rosielna oraz Pana Piotra Uruskiego posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.  Organizatorami spotkania z Posłem na Sejm Panem Piotrem Uruskim byli Pani Aneta Figiel- pracownik biura poselskiego i Pani Iga Stepek.

             

            Iga Stepek

             

          • Kółko plastyczne w oddziałach przedszkolnych.

          • Witamy! Oto kolejne prace wykonane na kółku plastycznym przez dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b  oraz dwie dziewczynki     z pierwszej klasy. Zrobiliśmy królika wielkanocnego oraz przebiśniegi. Wszystkie zdjęcia prac dostępne są w zakładce - album fotograficzny pod nazwą- kółko plastyczne 23/24.

                                                                                                                                                                K.Federkiewicz

          • Spotkanie z podróżnikiem w naszej szkole.

          • 20 marca w naszej szkole po raz kolejny już odbyło się spotkanie z jednym z podróżników grupy trzask.pl. 

            Tematem tej niecodziennej lekcji geografii była Tajlandia. Podczas spotkania uczniowie poznali zarówno, środowisko przyrodnicze tej części Azji jak i elementy historii i kultury ludzi mieszkających w tym kraju.

            Dowiedzieliśmy się między innymi: Dlaczego zamknięto słynną Świątynię Tygrysów i dlaczego, będąc tam, lepiej zrezygnować z jazdy na słoniu. Zobaczyliśmy też zdjęcia z pierwszego na świecie szpitala dla słoni w którym zapewnia się opiekę rannym i chorym zwierzętom.

            Uczniowie obejrzeli również krótki reportaż z pobytu w wiosce plemienia Padaung,  w której żyją "kobiety żyrafy" noszące zamiast naszyjników nawet kilkanaście metalowych obręczy mających optycznie wydłużyć ich szyje, co uznawane jest w tym rejonie za bardzo atrakcyjne.

            Poznaliśmy też postać króla Bhumibola, Ramy IX – jednego z najdłużej panujących władców na świecie, który był królem Tajlandii przez 70 lat.

            Bardzo pouczające były też rozwiązania stosowane przez mieszkańców Tajlandii w kwestii ekologii i ochrony środowiska.

            Ta bardzo ciekawa i pouczająca podróż pozwoliła przybliżyć naszym uczniom przyrodę, kulturę i zwyczaje kolejnego odległego i egzotycznego zakątka naszej Ziemi.

            J. Birecka.

             

          • Wielkanoc

          •    27 marca 2024r. klasa VI a pod kierunkiem wychowawczyni Grażyny Szuba przedstawiła montaż słowno – muzyczny wprowadzający w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy i przygotowujący do owocnego ich przeżycia.

            Wielkanoc jest najstarszym, największym i centralnym świętem chrześcijańskim. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara”.

            Uczniowie pięknie recytowali m. in. poezję ks. Jana Twardowskiego. Teksty przeplatały się z pieśniami wielkanocnymi.

            Refleksyjne rozważania zakończone zostały radosnym, optymistycznym akcentem. W świąteczny nastrój wprowadziła nas pieśń „Jezus zwyciężył” z koncertu Jednego Serca Jednego Ducha.

            Na koniec uczniowie złożyli wszystkim życzenia radosnych, błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, pełnych wiary, nadziei i miłości.

             

            Grażyna Szuba

          • Żonkilowe Pola Nadziei- wspieramy hospicjum w Krośnie

          • Żonkilowe Pola Nadziei to międzynarodowa akcja zbierania pieniędzy na potrzeby hospicjów. Akcja ma na celu wsparcie ludzi bardzo chorych, przebywających w hospicjach i ich rodzin, ale także edukowanie społeczeństwa w tej kwestii.

            Wolontariusze z naszej szkoły zorganizowali taką zbiórkę również w Jasienicy Rosielnej. Mieszkańcy naszej miejscowości od lat wspierają Hospicjum w Krośnie. Wolontariusze rozdawali w tym dniu żonkile- symbol nadziei i solidarności z ludźmi ciężko i nieuleczalnie chorymi.

            Dziekujemy mieszkańcom Jasienicy Rosielnej za udział w zbiórce i otwarte serca dla potrzebujących. Zebraną kwotę- 1780 zł- przekazano na rzecz Hospicjum w Krośnie. 

                                                                                                            B. W.

          • Góra Grosza w naszej szkole

          • Nasza szkoła co roku przyłącza sie do ogólnopolskiej akcji „ GÓRA GROSZA”.  Organizatorem 24 edycji akcji jest jak Towarzystwo NASZ DOM, z siedzibą w Warszawie.

            “Celem, na który zbierane są drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących”.

            Każdy przyniósł parę groszy, jednak łącznie zebrała sie już wieksza kwota, która zasiliła konto Góry Grosza. W zeszłym roku ze wszystkich szkół w całej Polsce spłynęła łączna kwota równa
            2 700 000 zł. Wyraźnie widać, że każdy grosz ma znaczenie, że nawet najmniejsza pomoc się liczy.

                                                                                                                                                      B. W. 

          • SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI - FONOHOLIZM

          • Telefony są symbolem dzisiejszej epoki. Kiedyś wynalazek ten służył tylko do pilnego kontaktu z drugą osobą. Technologia poszła jednak szybko do przodu. Dziś telefony mają mnóstwo różnych funkcji, aplikacji, dostęp do Internetu i tu zaczyna się problem.

            Fonoholizm czyli nadużywanie telefonu, nie został sklasyfikowany jeszcze jako choroba, choć w przyszłości WHO może zakwalifikować fonoholizm do chorób cywilizacyjnych. Wychodząc naprzeciw temu zagrożeniu, co sami zresztą sygnalizują uczniowie i rodzice w ankietach przeprowadzonych w bieżącym roku szkolnym, w szkole został zorganizowany Szkolny Dzień Profilaktyki dotyczący tego zagrożenia. Co mogą zrobić nauczyciele? Tu trzeba wsparcia ze strony rodziców oraz ciągłej edukacji.

            W dniu 20 marca 2024 roku w szkole odbył sie Szkolny Dzień Profllaktyki, który rozpoczął się w sali widowiskowej Urzędu Gminy Jasienica Rosielna pięknym przedstawieniem pt. "W sieci" przygotowanym przez p. Karolinę Chrobak z udziałem uczniów z klas 4 i 7. Kolejnym punktem wydarzenia był pokaz spotów reklamowych dotyczących zagrożeń w Internecie. Twórcy dwóch spotów otrzymali w tym i zeszłym roku szkolnym tytuł laureata w wojewódzkim konkursie "Bezpieczne wakacje". 

            Dalsza część odbyła się w szkole. Były to zajęcia warsztatowe przygotowane przez specjalistów szkolnych: p. Agnieszkę Masłyk oraz p. Krzysztofa Śnieżka, w których wzięli udział uczniowe klas 1-8. Prowadzącymi warsztaty byli następujący nauczyciele: w klasach 1-3 wychowawcy, w klasie 4 p. Sabina Leń , w klasie 5 p. Bernadetta Wołoszyn, w klasie 6 p. Krzysztof Śnieżek, w klasie 7 p. Agnieszka Masłych, w klasie 8 p. Karolina Chrobak. Podczas zajęć uczniowie skupili się na objawach, konsekwencjach, rodzajach oraz powodach częstego sięgania, nadużywania smartfonów. Zastanowili się także nad tworzeniem zasad mądrego korzystania z urządzeń komunikacyjnych. W trakcjie warsztatów uczniowie przygotowali bardzo wymowne plakaty, które zostały wyeksponowane na korytarzu.

            Następnego dnia nastąpił moment kulminacyjny, gdzie wszystkie klasy spotkały się na podsumowaniu w sali gimnastycznej w celu omówienia pracy warsztatowej oraz prezentacji plakatów.

            W efekcie pracy podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki została również przygotowana tematyczna ulotka w celu pedagogizacji rodziców. Uczniowie zostali poproszeni, aby wspólnie z rodzicami przeanalizowali treść ulotki. 

            Wierzymy, że problem fonoholizmu nie będzie dotyczył naszych uczniów.

             

            A. Masłyk

            K. Chrobak

            K. Śnieżek

             

          • Dzień Świętego Patryka 2024

          • W wielu krajach na całym świecie uroczyście obchodzi się Dzień Świętego Patryka 17 marca. W Republice Irlandii jest to święto zarówno kościelne, jak i narodowe. Święty Patryk był misjonarzem, który wędrował po wyspie zwanej Irlandią i nauczał o Bogu. Legenda głosi, że tłumacząc istotę Trójcy Świętej korzystał z trzylistnej koniczyny, która z biegiem czasu stała się symbolem wyspy. 

            W czasie tegorocznych obchodów Dnia Świętego Patryka w naszej szkole uczniowie młodszych klas wysłuchali ciekawostek na temat świętego Patryka i irlandzkich legend, następnie przedstawiciele klas 1-3 wzięli udział w turnieju wiedzy. Uczniowie wykazali się doskonałą pamięcią i wiedzą i aby roztrzygnąć konkurs potrzebna była dogrywka. Zwycięska została drużyna z klasy pierwszej. Starsi uczniowie z klas 4-8 mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o Irlandii biorąc udział w indywidualnym quizie. Natomiast dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych wzięły udział w tradycyjnym pochodzie z okazji Dnia Świętego Patryka, który wesoło przemierzał wszystkie szkolne korytarze w rytmach tradycyjnej irlandzkiej muzyki folkowej.

            Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom klasy 5 "a" za zangażowanie w przygotowaniu setek koniczyn, dekoracji naszej sali, która w tym dniu, 15 marca stała się prawdziwie "zieloną wyspą" oraz poprowadzeniu naszej parady. Podziękowania również przekazujemy wszystkim uczniom ubranym na zielono oraz Paniom z przedszkola i zerówek za przygotowanie zielonych dodatków na paradę .  

                                                                                                                                                                             I.T.

          • Zawody sportowe

          • Zaraz po feriach 16 lutego w naszej szkole odbyły się zawody gminne w piłkę ręczną dziewcząt klas 5-6, w ramach Igrzysk Dzieci. Nasza reprezentacja w bardzo ładnym stylu pokonała zawodniczki z Bliznego, bo tylko one zgłosiły się do zawodów i awansowała do rozgrywek powiatowych. Zawody te odbyły się w Domaradz i nasze dziewczyny zajęły III miejsce.

            8 marca w Orzechówce odbyły się gminne zawody w piłkę siatkową klas 5-6. Do zawodów zgłosiły się reprezentacje trzech szkół tj. Blizne, Jasienica Rosielna oraz gospodarz Orzechówka. Po bardzo ładnych meczach dziewczyny nasze wygrały turniej i awansowały do rozgrywek powiatowych, które odbyły się 13 marca w Izdebkach. Do rozgrywek zgłosiło się pięć szkół, mistrzów swoich gmin tj. Dydnia, Domaradz, Humniska, Izdebki i nasza drużyna. Rozgrywki były prowadzone w systemie „każdy z każdym” tak że było dużo grania. Nasze dziewczyny wygrały wszystkie mecze i zajęły I miejsce, co dało im awans do rozgrywek na szczeblu rejonu, które zostaną rozegrane po świętach. Liczę na równie dobry wynik.

            15 marca w Bliznem odbyły się zawody gminne w piłkę siatkową klas 7-8. Do turnieju zgłosiły się trzy szkoły tj. Orzechówka, Blizne i nasza reprezentacja dziewcząt z klasy siódmej. Po bardzo wyrównanej walce dziewczyny nasze zajęły I miejsce i awansowały do rozgrywek powiatowych. Odbyły się one 20 marca w Humniskach, gdzie zgłosiło się pięć reprezentacji tj. Domaradz, Dydnia , Izdebki, Humniska i nasza reprezentacja (mistrzowie swoich gmin). Dziewczyny moje grały pierwszy mecz z Domaradzem i zjadła ich trema i przegrały w tiebreak’u.  W następnych meczach pokazały na co ich stać i ostatecznie zajęły III miejsce a cały turniej wygrał Domaradz.

            Bardzo im dziękuję za piękną sportową walkę i za rok liczę na zwycięstwo.

                                                                                                                            Lucyna Gurgacz

          • Spotkanie z zegarmistrzem.

          • Zegarmistrz- co to za zawód i na czym polega, mieli okazję dowiedzieć się uczniowie klas 1-3, na wyjątkowym spotkaniu z panem Mariuszem Wołoszynem - zegarmistrzem z Brzozowa, który w tym zawodzie pracuje już 30 lat. Opowiedział on uczniom o swojej pasji, którą są zegary oraz o specyfice pracy zegarmistrza. 

            Nasz gość opowiedział po krótce o historii zegara i potrzebie odmierzania czasu przez ludzi. Uczniowie dowiedzieli się na czym kiedyś polegała praca zegarmistrza, jak wygląda praca zegarmistrza współcześnie, a także po co jest potrzebny zegarmistrz i dlaczego warto naprawiać stare zegary. Dzieci poznały różne rodzaje zegarków, poznały ich mechanizmy oraz zobaczyły narzędzia zegarmistrzowskie: specjalne sprężyny, kółeczka zębate, śrubki, lupę i okulary powiększające. Dzieci najbardziej zainteresowało, "co zegar ma w środku i jak działa"-  miały okazję to właśnie zobaczyć.

            Spotkanie to było dla uczniów cenną lekcją. Bardzo dziękujemy panu Mariuszowi za przyjęcie naszego zaproszenia oraz za podzielenie się z nami swoją wiedzą na temat zegarów.

                                                                                                                                             B. W.

          • Dzień Matematyki

          •    W czwartek 14 marca, kolejny już raz, zorganizowany został w naszej szkole DZIEŃ MATEMATYKI. Po raz pierwszy na świecie to święto obchodzono w 2007, a w Polsce w 2014 roku. Tegoroczne hasło Dnia Matematyki brzmiało „12 marca to ważna data…”. W szkolnej rywalizacji wzięły udział 3 - osobowe zespoły z klas 4 – 8. Uczniowie rozwiązywali ciekawe zadania dotyczące wydarzeń historycznych upamiętniających datę 12 marca. Rozwiązywane zadania nie wymagały wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Zwyciężyła drużyna z klasy 7b (Bogaczyk Krystian, Janusz Oskar, Kielar Kacper), drugie miejsce zajęła klasa 5b (Bober Wojciech, Mrozek Zuzanna, Niepokój Inga), a trzecie, po dogrywce, klasa 7a (Gmitrzyk Izabela, Płonka Klaudia, Skarbek Kacper).

              Wszyscy uczestnicy rywalizacji otrzymali pamiątkowe dyplomy, oceny celujące z matematyki, punkty do zachowania i słodycze, a zwycięskie drużyny dodatkowo – drobne upominki.

                Już dzisiaj zapraszamy do czynnego udziału w Dniu Matematyki za rok.

                                                                                                                              Organizatorzy:

                                                                                                                                       G. Szuba, A. Szmyd

          • Tenis stołowy - turniej w klasie czwartej.

          • W miesiacu marcu w naszej szkole został zorganizowany klasowy Turniej Tenisa Stołowego w którym udział wzieła cała  społeczność klasy 4. Miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna a sama rywalizacja odbyła  się na wysokim poziomie sportowym z  poszanowaniem zasad czystej rywalizacji, szacunku dla przeciwnika oraz umiejetności godnego świętowania własnych sukcesów, ale też honorowe znoszenie porażek, które są nieodzownym elementem sportu.

            Wyniki turnieju:

            Miejsce 1: Karol Rzepka

            Miejsce 2: Leon Drożdżal

            Miejsce 3: Klara Bogaczyk

            Gratuluję zwycięzcom, dziekuję wszystkim uczestnikom turnieju za sportową atmosferę oraz duże zaangażowanie.  Zapraszam do kolejnych  sportowych wyzwań.

                                                                                                                       

                                                                                                        Krzysztof Śnieżek

          • Zimowy świetlik

          • Zima na świetlicy minęła nam szybko, bo w dobrym towarzystwie. Był to czas integracji uczniów- często graliśmy w różne gry towarzyskie, stolikowe, a także rywalizowaliśmy sportowo na sali gimnastycznej. Świetlica bardzo chętnie także korzysta po lekcjach z gry Cybergay.

            Świetlikami miesiąca zostali: Radek Korab, Milena Gurgacz (grupa młodsza), Witoria Bober oraz Marysia Szarek (grupa starsza). Dzieci nagrodzone zostały dyplomami i symbolicznymi upominkami.

          • Ekologiczny stworek

          • W ramach lekcji techniki uczniowie kl. 5A i 5B wzięli udział w konkursie „Ekologiczny stworek”. Zadaniem uczniów było wykonanie z tworzywa sztucznego dowolnej postaci (tytułowego stworka). Konkurs miał za zadanie promowanie recyklingu – tworzenia z pozornie bezużytecznych rzeczy użytecznych przedmiotów. Uczniowie wykazali się kreatywnością i zbudowali wiele ciekawych postaci. Do ich oglądania zapraszam do galerii. Wszystkim serdecznie gratuluję i zachęcam do stosowania kreatywnego recyklingu na co dzień.

                                                                                                                                                                        A. Szmyd

          • Kółko plastyczne w oddziałach przedszkolnych.

          • Witamy! Oto kolejne prace wykonane na kółku plastycznym przez dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b  oraz dwie dziewczynki     z pierwszej klasy. Zrobiliśmy postać chłopca z odbijanymi włosami  oraz ośmiornicę. Wszystkie zdjęcia prac dostępne są w zakładce - album fotograficzny pod nazwą- kółko plastyczne 23/24.

                                                                                                                                                                K.Federkiewicz

          • Lekcje kreatywnej matematyki

          •    26 lutego uczniowie klasy 5a, 5b oraz 7b uczestniczyli w nietypowych lekcjach matematyki. Ich zadaniem, podczas pracy w grupach, było zbudowanie z 30 makaronów do spagetti oraz 2 kawałków plasteliny jak najwyższej budowli. Dla utrudnienia przydział do grup był w poszczególnych klasach losowy. Każda z grup tradycyjnie wybierała swojego lidera, który koordynował pracę oraz pilnował upływu czasu. Makaron można było w dowolny sposób łamać, a plastelinę dzielić. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie drużyna z klasy 5a w składzie: Gierlach Zuzanna, Gurgacz Milena, Malinowski Bartosz, Śnieżek Miłosz. Budowla, którą wznieśli, mierzyła ponad 110 cm. Głównym celem tego typu zajęć jest rozwijanie logicznego i kreatywnego myślenia oraz kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów. Uczniowie w trakcie zajęć poszukują różnych sposobów rozwiązywania tego samego zadania, uczą się planowania i organizowania własnej pracy oraz współpracowania w zespole. Kształtują swoje cechy charakteru jak: systematyczność, kreatywność, samodzielność.

                                                                                                                                                               G. Szuba, A. Szmyd

          • Kółko plastyczne w oddziałach przedszkolnych.

          • Witamy! Oto kolejne prace wykonane na kółku plastycznym przez dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b  oraz dwie dziewczynki     z pierwszej klasy. Zrobiliśmy wyklejankę z papieru kolorowego  oraz dinozaura. Wszystkie zdjęcia prac dostępne są w zakładce - album fotograficzny pod nazwą- kółko plastyczne 23/24.

                                                                                                                                                                K.Federkiewicz