Wesołego Alleluja!
Wielkanoc
- 10
27 marca 2024r. klasa VI a pod kierunkiem wychowawczyni Grażyny Szuba przedstawiła montaż słowno – muzyczny wprowadzający w atmosferę Świąt Wielkiej Nocy i przygotowujący do owocnego ich przeżycia.
Wielkanoc jest najstarszym, największym i centralnym świętem chrześcijańskim. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał, próżna byłaby nasza wiara”.
Uczniowie pięknie recytowali m. in. poezję ks. Jana Twardowskiego. Teksty przeplatały się z pieśniami wielkanocnymi.
Refleksyjne rozważania zakończone zostały radosnym, optymistycznym akcentem. W świąteczny nastrój wprowadziła nas pieśń „Jezus zwyciężył” z koncertu Jednego Serca Jednego Ducha.
Na koniec uczniowie złożyli wszystkim życzenia radosnych, błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, pełnych wiary, nadziei i miłości.
Grażyna Szuba
Żonkilowe Pola Nadziei- wspieramy hospicjum w Krośnie
Żonkilowe Pola Nadziei to międzynarodowa akcja zbierania pieniędzy na potrzeby hospicjów. Akcja ma na celu wsparcie ludzi bardzo chorych, przebywających w hospicjach i ich rodzin, ale także edukowanie społeczeństwa w tej kwestii.
Wolontariusze z naszej szkoły zorganizowali taką zbiórkę również w Jasienicy Rosielnej. Mieszkańcy naszej miejscowości od lat wspierają Hospicjum w Krośnie. Wolontariusze rozdawali w tym dniu żonkile- symbol nadziei i solidarności z ludźmi ciężko i nieuleczalnie chorymi.
Dziekujemy mieszkańcom Jasienicy Rosielnej za udział w zbiórce i otwarte serca dla potrzebujących. Zebraną kwotę- 1780 zł- przekazano na rzecz Hospicjum w Krośnie.
B. W.
Góra Grosza w naszej szkole
Nasza szkoła co roku przyłącza sie do ogólnopolskiej akcji „ GÓRA GROSZA”. Organizatorem 24 edycji akcji jest jak Towarzystwo NASZ DOM, z siedzibą w Warszawie.
“Celem, na który zbierane są drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących”.
Każdy przyniósł parę groszy, jednak łącznie zebrała sie już wieksza kwota, która zasiliła konto Góry Grosza. W zeszłym roku ze wszystkich szkół w całej Polsce spłynęła łączna kwota równa
2 700 000 zł. Wyraźnie widać, że każdy grosz ma znaczenie, że nawet najmniejsza pomoc się liczy.B. W.
SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTYKI - FONOHOLIZM
Telefony są symbolem dzisiejszej epoki. Kiedyś wynalazek ten służył tylko do pilnego kontaktu z drugą osobą. Technologia poszła jednak szybko do przodu. Dziś telefony mają mnóstwo różnych funkcji, aplikacji, dostęp do Internetu i tu zaczyna się problem.
Fonoholizm czyli nadużywanie telefonu, nie został sklasyfikowany jeszcze jako choroba, choć w przyszłości WHO może zakwalifikować fonoholizm do chorób cywilizacyjnych. Wychodząc naprzeciw temu zagrożeniu, co sami zresztą sygnalizują uczniowie i rodzice w ankietach przeprowadzonych w bieżącym roku szkolnym, w szkole został zorganizowany Szkolny Dzień Profilaktyki dotyczący tego zagrożenia. Co mogą zrobić nauczyciele? Tu trzeba wsparcia ze strony rodziców oraz ciągłej edukacji.
22W dniu 20 marca 2024 roku w szkole odbył sie Szkolny Dzień Profllaktyki, który rozpoczął się w sali widowiskowej Urzędu Gminy Jasienica Rosielna pięknym przedstawieniem pt. "W sieci" przygotowanym przez p. Karolinę Chrobak z udziałem uczniów z klas 4 i 7. Kolejnym punktem wydarzenia był pokaz spotów reklamowych dotyczących zagrożeń w Internecie. Twórcy dwóch spotów otrzymali w tym i zeszłym roku szkolnym tytuł laureata w wojewódzkim konkursie "Bezpieczne wakacje".
Dalsza część odbyła się w szkole. Były to zajęcia warsztatowe przygotowane przez specjalistów szkolnych: p. Agnieszkę Masłyk oraz p. Krzysztofa Śnieżka, w których wzięli udział uczniowe klas 1-8. Prowadzącymi warsztaty byli następujący nauczyciele: w klasach 1-3 wychowawcy, w klasie 4 p. Sabina Leń , w klasie 5 p. Bernadetta Wołoszyn, w klasie 6 p. Krzysztof Śnieżek, w klasie 7 p. Agnieszka Masłych, w klasie 8 p. Karolina Chrobak. Podczas zajęć uczniowie skupili się na objawach, konsekwencjach, rodzajach oraz powodach częstego sięgania, nadużywania smartfonów. Zastanowili się także nad tworzeniem zasad mądrego korzystania z urządzeń komunikacyjnych. W trakcjie warsztatów uczniowie przygotowali bardzo wymowne plakaty, które zostały wyeksponowane na korytarzu.
Następnego dnia nastąpił moment kulminacyjny, gdzie wszystkie klasy spotkały się na podsumowaniu w sali gimnastycznej w celu omówienia pracy warsztatowej oraz prezentacji plakatów.
W efekcie pracy podczas Szkolnego Dnia Profilaktyki została również przygotowana tematyczna ulotka w celu pedagogizacji rodziców. Uczniowie zostali poproszeni, aby wspólnie z rodzicami przeanalizowali treść ulotki.
Wierzymy, że problem fonoholizmu nie będzie dotyczył naszych uczniów.
A. Masłyk
K. Chrobak
K. Śnieżek
Dzień Świętego Patryka 2024
- 19
W wielu krajach na całym świecie uroczyście obchodzi się Dzień Świętego Patryka 17 marca. W Republice Irlandii jest to święto zarówno kościelne, jak i narodowe. Święty Patryk był misjonarzem, który wędrował po wyspie zwanej Irlandią i nauczał o Bogu. Legenda głosi, że tłumacząc istotę Trójcy Świętej korzystał z trzylistnej koniczyny, która z biegiem czasu stała się symbolem wyspy.
W czasie tegorocznych obchodów Dnia Świętego Patryka w naszej szkole uczniowie młodszych klas wysłuchali ciekawostek na temat świętego Patryka i irlandzkich legend, następnie przedstawiciele klas 1-3 wzięli udział w turnieju wiedzy. Uczniowie wykazali się doskonałą pamięcią i wiedzą i aby roztrzygnąć konkurs potrzebna była dogrywka. Zwycięska została drużyna z klasy pierwszej. Starsi uczniowie z klas 4-8 mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy o Irlandii biorąc udział w indywidualnym quizie. Natomiast dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych wzięły udział w tradycyjnym pochodzie z okazji Dnia Świętego Patryka, który wesoło przemierzał wszystkie szkolne korytarze w rytmach tradycyjnej irlandzkiej muzyki folkowej.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom klasy 5 "a" za zangażowanie w przygotowaniu setek koniczyn, dekoracji naszej sali, która w tym dniu, 15 marca stała się prawdziwie "zieloną wyspą" oraz poprowadzeniu naszej parady. Podziękowania również przekazujemy wszystkim uczniom ubranym na zielono oraz Paniom z przedszkola i zerówek za przygotowanie zielonych dodatków na paradę .
I.T.
Zawody sportowe
- 11
Zaraz po feriach 16 lutego w naszej szkole odbyły się zawody gminne w piłkę ręczną dziewcząt klas 5-6, w ramach Igrzysk Dzieci. Nasza reprezentacja w bardzo ładnym stylu pokonała zawodniczki z Bliznego, bo tylko one zgłosiły się do zawodów i awansowała do rozgrywek powiatowych. Zawody te odbyły się w Domaradz i nasze dziewczyny zajęły III miejsce.
8 marca w Orzechówce odbyły się gminne zawody w piłkę siatkową klas 5-6. Do zawodów zgłosiły się reprezentacje trzech szkół tj. Blizne, Jasienica Rosielna oraz gospodarz Orzechówka. Po bardzo ładnych meczach dziewczyny nasze wygrały turniej i awansowały do rozgrywek powiatowych, które odbyły się 13 marca w Izdebkach. Do rozgrywek zgłosiło się pięć szkół, mistrzów swoich gmin tj. Dydnia, Domaradz, Humniska, Izdebki i nasza drużyna. Rozgrywki były prowadzone w systemie „każdy z każdym” tak że było dużo grania. Nasze dziewczyny wygrały wszystkie mecze i zajęły I miejsce, co dało im awans do rozgrywek na szczeblu rejonu, które zostaną rozegrane po świętach. Liczę na równie dobry wynik.
15 marca w Bliznem odbyły się zawody gminne w piłkę siatkową klas 7-8. Do turnieju zgłosiły się trzy szkoły tj. Orzechówka, Blizne i nasza reprezentacja dziewcząt z klasy siódmej. Po bardzo wyrównanej walce dziewczyny nasze zajęły I miejsce i awansowały do rozgrywek powiatowych. Odbyły się one 20 marca w Humniskach, gdzie zgłosiło się pięć reprezentacji tj. Domaradz, Dydnia , Izdebki, Humniska i nasza reprezentacja (mistrzowie swoich gmin). Dziewczyny moje grały pierwszy mecz z Domaradzem i zjadła ich trema i przegrały w tiebreak’u. W następnych meczach pokazały na co ich stać i ostatecznie zajęły III miejsce a cały turniej wygrał Domaradz.
Bardzo im dziękuję za piękną sportową walkę i za rok liczę na zwycięstwo.
Lucyna Gurgacz
Spotkanie z zegarmistrzem.
Zegarmistrz- co to za zawód i na czym polega, mieli okazję dowiedzieć się uczniowie klas 1-3, na wyjątkowym spotkaniu z panem Mariuszem Wołoszynem - zegarmistrzem z Brzozowa, który w tym zawodzie pracuje już 30 lat. Opowiedział on uczniom o swojej pasji, którą są zegary oraz o specyfice pracy zegarmistrza.
Nasz gość opowiedział po krótce o historii zegara i potrzebie odmierzania czasu przez ludzi. Uczniowie dowiedzieli się na czym kiedyś polegała praca zegarmistrza, jak wygląda praca zegarmistrza współcześnie, a także po co jest potrzebny zegarmistrz i dlaczego warto naprawiać stare zegary. Dzieci poznały różne rodzaje zegarków, poznały ich mechanizmy oraz zobaczyły narzędzia zegarmistrzowskie: specjalne sprężyny, kółeczka zębate, śrubki, lupę i okulary powiększające. Dzieci najbardziej zainteresowało, "co zegar ma w środku i jak działa"- miały okazję to właśnie zobaczyć.
Spotkanie to było dla uczniów cenną lekcją. Bardzo dziękujemy panu Mariuszowi za przyjęcie naszego zaproszenia oraz za podzielenie się z nami swoją wiedzą na temat zegarów.
B. W.
14
Dzień Matematyki
- 19
W czwartek 14 marca, kolejny już raz, zorganizowany został w naszej szkole DZIEŃ MATEMATYKI. Po raz pierwszy na świecie to święto obchodzono w 2007, a w Polsce w 2014 roku. Tegoroczne hasło Dnia Matematyki brzmiało „12 marca to ważna data…”. W szkolnej rywalizacji wzięły udział 3 - osobowe zespoły z klas 4 – 8. Uczniowie rozwiązywali ciekawe zadania dotyczące wydarzeń historycznych upamiętniających datę 12 marca. Rozwiązywane zadania nie wymagały wiedzy matematycznej – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Zwyciężyła drużyna z klasy 7b (Bogaczyk Krystian, Janusz Oskar, Kielar Kacper), drugie miejsce zajęła klasa 5b (Bober Wojciech, Mrozek Zuzanna, Niepokój Inga), a trzecie, po dogrywce, klasa 7a (Gmitrzyk Izabela, Płonka Klaudia, Skarbek Kacper).
Wszyscy uczestnicy rywalizacji otrzymali pamiątkowe dyplomy, oceny celujące z matematyki, punkty do zachowania i słodycze, a zwycięskie drużyny dodatkowo – drobne upominki.
Już dzisiaj zapraszamy do czynnego udziału w Dniu Matematyki za rok.
Organizatorzy:
G. Szuba, A. Szmyd
Tenis stołowy - turniej w klasie czwartej.
W miesiacu marcu w naszej szkole został zorganizowany klasowy Turniej Tenisa Stołowego w którym udział wzieła cała społeczność klasy 4. Miejscem rozgrywek była sala gimnastyczna a sama rywalizacja odbyła się na wysokim poziomie sportowym z poszanowaniem zasad czystej rywalizacji, szacunku dla przeciwnika oraz umiejetności godnego świętowania własnych sukcesów, ale też honorowe znoszenie porażek, które są nieodzownym elementem sportu.
Wyniki turnieju:
Miejsce 1: Karol Rzepka
Miejsce 2: Leon Drożdżal
Miejsce 3: Klara Bogaczyk
Gratuluję zwycięzcom, dziekuję wszystkim uczestnikom turnieju za sportową atmosferę oraz duże zaangażowanie. Zapraszam do kolejnych sportowych wyzwań.
Krzysztof Śnieżek
4
Zimowy świetlik
Zima na świetlicy minęła nam szybko, bo w dobrym towarzystwie. Był to czas integracji uczniów- często graliśmy w różne gry towarzyskie, stolikowe, a także rywalizowaliśmy sportowo na sali gimnastycznej. Świetlica bardzo chętnie także korzysta po lekcjach z gry Cybergay.
Świetlikami miesiąca zostali: Radek Korab, Milena Gurgacz (grupa młodsza), Witoria Bober oraz Marysia Szarek (grupa starsza). Dzieci nagrodzone zostały dyplomami i symbolicznymi upominkami.
Ekologiczny stworek
W ramach lekcji techniki uczniowie kl. 5A i 5B wzięli udział w konkursie „Ekologiczny stworek”. Zadaniem uczniów było wykonanie z tworzywa sztucznego dowolnej postaci (tytułowego stworka). Konkurs miał za zadanie promowanie recyklingu – tworzenia z pozornie bezużytecznych rzeczy użytecznych przedmiotów. Uczniowie wykazali się kreatywnością i zbudowali wiele ciekawych postaci. Do ich oglądania zapraszam do galerii. Wszystkim serdecznie gratuluję i zachęcam do stosowania kreatywnego recyklingu na co dzień.
A. Szmyd
Kółko plastyczne w oddziałach przedszkolnych.
Witamy! Oto kolejne prace wykonane na kółku plastycznym przez dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b oraz dwie dziewczynki z pierwszej klasy. Zrobiliśmy postać chłopca z odbijanymi włosami oraz ośmiornicę. Wszystkie zdjęcia prac dostępne są w zakładce - album fotograficzny pod nazwą- kółko plastyczne 23/24.
K.Federkiewicz
8
Akcja Samorządu Uczniowskiego
Lekcje kreatywnej matematyki
- 17
26 lutego uczniowie klasy 5a, 5b oraz 7b uczestniczyli w nietypowych lekcjach matematyki. Ich zadaniem, podczas pracy w grupach, było zbudowanie z 30 makaronów do spagetti oraz 2 kawałków plasteliny jak najwyższej budowli. Dla utrudnienia przydział do grup był w poszczególnych klasach losowy. Każda z grup tradycyjnie wybierała swojego lidera, który koordynował pracę oraz pilnował upływu czasu. Makaron można było w dowolny sposób łamać, a plastelinę dzielić. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie drużyna z klasy 5a w składzie: Gierlach Zuzanna, Gurgacz Milena, Malinowski Bartosz, Śnieżek Miłosz. Budowla, którą wznieśli, mierzyła ponad 110 cm. Głównym celem tego typu zajęć jest rozwijanie logicznego i kreatywnego myślenia oraz kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów. Uczniowie w trakcie zajęć poszukują różnych sposobów rozwiązywania tego samego zadania, uczą się planowania i organizowania własnej pracy oraz współpracowania w zespole. Kształtują swoje cechy charakteru jak: systematyczność, kreatywność, samodzielność.
G. Szuba, A. Szmyd
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności