Sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
w Przedszkolu przy Zespole Szkół w Jasienicy Rosielnej.
Pragniemy poinformować, iż nasze przedszkole w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” otrzymało rządowe wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz na realizację działań promujących czytelnictwo: nabycie książek stanowiących nagrody dla dzieci za udział w działaniach promujących czytelnictwo oraz organizację wystaw i konkursów
w kwocie 2.500,00 zł. Wkład własny przedszkola wyniósł 625,00 zł.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.
Celem programu jest rozwijanie czytelniczych zainteresowań dzieci poprzez zagwarantowanie im dostępu do nowości wydawniczych oraz organizację wydarzeń promujących czytelnictwo.
W ramach realizowanego programu przedszkole podjęło szereg działań mających na celu popularyzację czytelnictwa wśród przedszkolaków:
- wizyta w bibliotece publicznej, zapisanie przedszkolaków na czytelników,
- udział przedszkolaków w kampanii „Mała książka-wielki człowiek”,
- konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki”,
- konkurs recytatorski „Wiosenne wierszowanie”,
- zakup nagród książkowych i rzeczowych za udział w konkursach.
- spotkanie wewnątrz przedszkolne „ Pożegnanie jesieni”,
- Zaproszeni gości w celu zaprezentowania wybranych fragmentów z literatury,
- przygotowanie kolorowanki „ Postacie z bajki”,
- zorganizowanie w każdej grupie przedszkolnego kącika czytelniczego, w którym umieszczone zostały zakupione książki,
- wzbogacenie księgozbioru o 114 nowych pozycji książkowych.
Codziennym punktem dnia jest „Czytanie na dywanie” podczas kiedy dzieci słuchają bajek i opowiadań czytanych przez nauczyciela, audiobooków zakupionych z dofinansowania. Bajki te nie tylko rozwijają wyobraźnię dziecięcą, uczą koncentracji, skupienia uwagi, obcowania z literaturą oraz wprowadzają je w świat uczuć i emocji. Wszystko to rozwija małego człowieka.
W działania włączeni zostali także rodzice naszych maluchów. W ramach pedagogizacji otrzymali oni broszurkę pt.: „ Wpływ czytania na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym” . Zaangażowano ich też do przeczytania wybranej bajki na forum całej grupy przedszkolaków. Przeprowadzona została również akcja pt.: „Uwolnij książkę”, celem której było wypożyczenie przez dziecko do domu bajeczki zakupionej w ramach projektu. Zadanie rodzica polegało na wspólnym przeczytaniu jej z dzieckiem.
Ponadto zakupiona literatura wykorzystana została do uświetnienia takich wydarzeniach jak: „Dzień Postaci z Bajek”, „Dzień Pluszowego Misia” czy „Pożegnanie jesieni”. Pozyskane z dofinansowania pozycje książkowe służą działaniom profilaktycznym, dydaktycznym a także terapeutycznym.
W dniu 24 listopada br. odbyło się spotkanie pt. „Jesień w wierszu i piosence” które było jednocześnie podsumowaniem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci z przedszkola i oddziałów przedszkolnych spotkały się, aby jak co roku pożegnać jesień wierszem i piosenką. Poszczególne grupy zaprezentowały bardzo ciekawy i barwny program artystyczny w postaci piosenek, tańców oraz scenek tematycznych. Grupa „Maluchów” wykorzystując zakupione pozycje literackie zaprezentowała układ taneczny do utworu J. Brzechwy „Na wyspach Bergamutach”, grupa „Starszaków” przedstawiła inscenizację wiersza J. Brzechwy „Na straganie”. Dzieci starsze z oddziału przedszkolnego „0a” zaśpiewały piosenki „ Taniec w deszczu” i „Wniosły dzieci z sadu” natomiast grupa „0b” odegrała scenkę „Kłopoty muchomorka”. Wykonano wiele innych utworów muzycznych, które uświetniły charakter przedsięwzięcia.. Uczennica Milenka Szarek z grupy „0b” przeczytała wszystkim zebranym opowiadanie B. Szurowskiej pt.: „Domek dla krasnala”. W finale wszystkie dzieci zatańczyły utwór „Kolorowe listki”. Po występach zostały wręczone nagrody przez p. Dyrektor za udział w konkursie „Bajkowa postać”, który był organizowany wśród najmłodszych. Dyplomy i drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy tj. 27 dzieci, natomiast nagrody główne zdobyli:
Przedszkole:1m.–Zuzia Mrozek, 2 m.–Maja Żółkoś, 3m.-Antosia Birecka,
wyróżnienie- Szymon Śnieżek.
Odziały przedszkolne: 1m. –Milena Szarek, 2m.-Kornelia Gurgacz,3m.-Liwia Prajzner,
wyróżnienie –Antoni Zając.
Wnioski z realizacji programu:
- wzbogacenie księgozbioru przedszkola o aktualne nowości wydawnicze,
- wzrost zainteresowania literaturą dziecięcą,
- możliwość uczestnictwa dzieci w wielu wydarzeniach promujących czytelnictwo,
- nawiązanie współpracy z biblioteką działającą w naszej gminie,
- zakupiona literatura dziecięca w znacznym stopniu zaspokoiła potrzeby małych czytelników.
„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja
w ich przyszłość.”
Jim Trelease
Dominika Kwolek