• Wielkanoc
          • Wielkanoc

          • 5 kwietnia 2023 roku w naszej szkole klasa V b z wychowawcą p. E. Szyndlar przygotowała akademię z okazji Wielkanocy. Przedstawienie "A oni wierzyć nie chcieli.." miało formę drogi krzyżowej. Każda stacja nawiazywała do scen z życia codziennego. Uczniowie pokazali kłótnię miedzy rodzeństwem o sprzęt komputerowy. Nastepnie widzieliśmy scenę, w której rodzina dowiaduje się o śmierci ojca. Kolejno, pojawił sie wątek chłopca, który wpada w złe towarzystwo i zażywa narkotyki, żeby miec lepsze oceny. Na szczęście w porę zostaje wyciągniety z nałogu.

            Były również sceny przedstawiajace kłótnie miedzy mężem i żoną oraz pracownikiem i szefową. Uczniowie pokazali także jak ciężko jest zdobyć się na pomoc drugiej osobie, kiedy inni się z nas śmieją. W kolejnej stacji matka nie została wpuszczona do chorego syna w szpitalu. W innej chora na raka dziewczynka opowiadała jak trudno jest pogodzić sie ze swoją chorobą.

            Przedstawienie miało pozytywne zakończenie, zachęcające do wiary, że pomimo różnych sytuacji w życiu, może być dobrze. Jezus istniał, istnieje naprawdę choć "oni wierzyć nie chcieli..."

            Ewa Szyndlar

          •  O władcach przestworzy – relacja ze spotkania uczniów z ornitologiem

          • „Niech moją armią będą drzewa, skały i ptaki na niebie“

            Ptaki, to latające bestie, które rządziły w przestworzach już w czasach dinozaurów. W toku ewolucji zmieniały się, zdobywały nowe umiejętności. Choć nie przypominają już swoich przodków, to w przeciwieństwie do wielu innych zwierząt, przetrwały do dziś. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ptaki należą do najbardziej fascynujących elementów ziemskiej fauny.

             Z całą pewnością Pan Maciej Turzański jest osobą, która na spotkaniu z uczniami klas VI i VII dnia 19 kwietnia udowodniła, że o ptakach wie bardzo dużo i jest to nie tylko jego zawód (ornitolog), ale również prawdziwa pasja. Przedstawione na spotkaniu z młodzieżą materiały pozwoliły się nam dowiedzieć m.in. które ptaki z obszaru Polski są największe i najmniejsze, jaki zasięg mają migracje ptaków oraz jak wyglądają pod względem liczebności lęgi poszczególnych gatunków ptaków. Opowieść o naszych ptakach wzbogacił materiał fotograficzny, w którym znalazły się współczesne i archiwalne zdjęcia dokumentujące wieloletnią pracę ornitologa. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, a najciekawsze z nich zostały nagrodzone pięknymi folderami na temat ptaków z terenu naszego kraju. Dowiedzieliśmy się, że największe stada w Europie tworzy szpak zwyczajny, a jedne z najbarwniejszych ptaków Polski to gatunki z rodziny kraskowatych. Najliczniejszą sową w Polsce jest puszczyk, a największą z sów jest puchacz.

            Takie spotkania nie tylko są świetną metodą poszerzania wiedzy uczniów, ale pokazują dzieciom, że wykonywany zawód może być kontynuacją swojego hobby. Pan Maciej niewątpliwie jest pasjonatem tego co robi i z pewnością „gdyby miał wybrać, to wolałby ptaki niż samoloty”. W imieniu swoich uczniów bardzo dziękuję za poświęcony czas.

            Alicja Piegdoń

          • ,,Idzie wiosna polem, lasem, łąką…”

          • Idzie, idzie, ale troszeczkę się zagapiła i do naszej szkoły przyszła z niewielkim opóźnieniem. Dopiero 23 marca uczniowie klas I-III i dzieciaczki z zerówki spotkali się, żeby powitać Wiosnę. Celami tego wydarzenia było:

            - rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody,

            - angażowanie uczniów do aktywnego udziału w uroczystościach szkolnych,

            - integrowanie społeczności szkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie,

            - rozwijanie w dzieciach umiejętności wokalnych, recytatorskich i aktorskich,

            -  wdrażanie do kulturalnego zachowania podczas uroczystości.

              Ta uroczystość miała nieco inny charakter, uczniowie poszczególnych klas przygotowywali króciutkie prezentacje wierszy, piosenek i inscenizacji dla pozostałych kolegów. Piękne występy zasłużyły na głośne owacje.

            Mamy nadzieję, że tak powitana wiosna  pozostanie z nami aż do lata.

                                                                                                                                           Małgorzata Lorenc

          • XI Konkurs "Cukierek za życzliwość".

          •      XI Konkurs ”Cukierek za życzliwość” to wyzwanie organizowane przez Fundację „Dwa Skrzydła Anioła” z Lublina. Założeniem konkursu było zmotywowanie uczestników do czynienia dobra wokół siebie, szukania okazji do spełniania małych dobrych uczynków na co dzień i bycia życzliwym dla innych ludzi. Konkurs trwał od października aż do stycznia 2023. Za piękne Dzienniczki Dobrych Uczynków, w etapie szkolnym nagrodzeni zostali uczniowie :

            Klaudia Janusz- klasa 4

            Kacper Nowak- klasa 3

            Barbara Nowak- klasa 2

            Eliza Zając – klasa 1

            Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikował się Dzienniczek Kacpra Nowaka, który w etapie ogólnopolskim zajął bardzo wysokie 15 miejsce. Gratulujemy

                                                                                            B. Wołoszyn

          • Pisanka dla Christelle

          •     Zbliżające się Święta Wielkanocne to dla wolontariuszy z SKW czas przeprowadzenia akcji charytatywnej „Pisanka dla Christelle”. Ta wielkanocna inicjatywa miała na celu pozyskanie funduszy na opłatę edukacji dla naszej koleżanki - Christelle z Czadu, którą nasza szkoła objęła Adopcją Serca. Dzięki przekazywanym wpłatom dziewczynka ma szansę na rozwój i lepszą, można by powiedzieć „znośną” przyszłość.

              My mamy możliwość pomocy, więc działamy. Wolontariusze od lutego przygotowywali własnoręcznie zdobione pisanki. Przed Świętami zostały one rozprowadzone wśród mieszkańców Jasienicy Rosielnej. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i życzliwy odbiór naszej inicjatywy. Zebrane datki - 1220 zł- zapewnią Christelle kolejny rok nauki, wraz z książkami, przyborami, ubiorem i wyżywieniem.

            Dziękujemy za wasze otwarte serca.

                                                                                                           B. Wołoszyn

          • XIV Krośnieńskie Pola Nadziei 2023

          •     Nasze Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w coroczną, ogólnopolską zbiórkę na pomoc dla polskich hospicjów tzw. Pola Nadziei. Udział w tej inicjatywnie uwrażliwia naszych wolontariuszy na potrzeby ludzi cierpiących, a także szerzy ideę niesienia bezinteresownej pomocy.

               Dzieki uprzejmości księdza proboszcza, zbiórki do puszek zorganizowane zostały przy kościele po mszach świętych. W akcję bardzo zaangażowała się społeczność Jasienicy Rosielnej. Dla darczyców wolontariusze przygotowali żonkile - symbol nadziei. Wspólnymi siłami zebrano kwotę 1891 zł, które przekazano na wsparcie dla hospicjum Caritas w Krośnie.

            Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji.

                                                                                                                       B. Wołoszyn

        • Kółko plastyczne- oddziały przedszkolne 0a i 0b.
          • Kółko plastyczne- oddziały przedszkolne 0a i 0b.

          • W ostatnim czasie dzieci uczęczszające na zajęcia wykonały nastepujące prace: pisanka-wydrapywanka, bocian oraz kurczątko.

            Wszystkie nasze prace można zobaczyć w albumie fotogtaficznym w zakładce "kółko plastyczne".

            Katarzyna Federkiewicz

          • Rocznica śmierci papieża.

          •      W ubiegłą niedzielę przypadła rocznica śmierci papieża Polaka. Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37 w Watykanie. Miał 84 lata. .Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ podkreślił, że godzina śmierci głowy Kościoła jest znacząca dla wielu osób.

            Pamięć o jego dokonaniach dla Kościoła w Polsce i na świecie, a także świadomość ogromnego dziedzictwa sprawiają, że godzina 21:37 pozostanie dla wielu z nas szczególnym czasem dziękczynienia Bogu za dar jego osoby - mówił ks. Leszek Gęsiak. Jak dodał, wielu ma powód, by być wdzięcznym Janowi Pawłowi II .Nie sposób oszacować dobra, które ten człowiek dał ludzkości i wykrzesał w sercach milionów ludzi na całym świecie. Nie pozwólmy zatem, by to dobro dane ludzkości przez Jana Pawła II zostało przez kogokolwiek zniszczone i nam odebrane - podsumował rzecznik. 

            Rocznica śmierci naszego patrona została upamiętniona w kościele parafialnym poprzez modlitewne czuwanie , do którego włączyli się rodzice i uczniowie z naszej miejscowości . W szkole została przygotowana skromna dekoracja upamiętniająca to wydarzenie, przy której gromadzili się uczniowie poszczególnych klas na krótką modlitwę, powierzając szkołę swojemu patronowi.

            Papież podczas  jednej z pielgrzymek powiedział: „Przestańcie mi klaskać zacznijcie mnie słuchać ‘’ No to: Zacznijmy!

                                                           Anna Kmiotek

        • Wyjazd do kina
          • Wyjazd do kina

          • Uczniowie klas V I VI uczestniczyli w lekcji o kinie oraz obejrzeli film pt. „Rocca zmienia świat” .

              Pierwsza część dotyczyła tego, jak powstają efekty specjalne. Uczniowie przyznają, że było to ciekawe, ale raczej dla chłopców.

              Tematyka filmu podobała się  natomiast wszystkim. Na pozór lekka fabuła poruszała ważne sprawy. Mówiła o tym, że telefon nie zastąpi prawdziwej przyjaźni. Można wykorzystać go, by zrobić coś dobrego, ale stanowi  też źródło krzywdy dla wielu osób.

              Wyjazd miał więc charakter edukacyjno – wychowawczy.

            A. Władyka

          • Walentynki

          •   Dnia 16 lutego 2023 r. klasy szóste zorganizowały dyskotekę walentynkową.

              Na uwagę zasługiwała piękna  dekoracja, co niewątpliwie wytwarzało niepowtarzalny klimat. Dodatkowo organizatorzy zaplanowali ciekawe zabawy o charakterze integracyjnym. Dzięki temu, każdy mógł aktywnie i miło spędzić czas.

            Wychowawcy klas szóstych

            D. Solon, A. Władyka