Nasza szkoła bierze udział w wyjątkowym, bezpłatnym programie "Kompetencje na Szóstkę".
Program w klasie II Szkoły Podstawowej prowadzi pedagog szkolny, Pani Agnieszka Masłyk.
Kształtowanie kompetencji społecznych uczniów jest obecnie jednym z najważniejszych zadań szkoły, stąd też pomysł na udział w tym programie. W czasie prowadzenia zajęć wykorzystywane są gotowe scenariusze, atrakcyjnych lekcji, których celem jest motywowane uczniów do rozwoju.
Dzięki tym zajęciom będzie rozwijany potencjał uczniów, będzie pokazane jak łatwo można się uczyć, nawiązywać relacje z innymi i skuteczne komunikowanie się.
Scenariusze w ramach programu są dostosowane dla klas I-III w wieku 8-10 lat.
Dzięki zajęciom zrealizujemy podstawę programową:
- rozwinięcie kompetencji społecznych uczniów (kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość),
- kształcenie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania,
- zapewnienie uczniom wszechstronnego rozwoju osobowego i społecznego (komunikacja i współpraca w grupie, nawiązywanie relacji, realizacja wspólnego projektu),
- rozbudzenie i zaspokojenie naturalnej ciekawości poznawczej uczniów.
Na czym polega udział w programie?
- Od listopada do końca lutego należy zrealizować 3 scenariusze lekcji kształtujące kompetencje społeczne.
- Po każdej realizacji lekcji należy przesłać relację (zdjęcia oraz krótką opinię).
- Oprócz tego w marcu i kwietniu, w ramach programu, weźmiemy udział w atrakcyjnym konkursie, w którym będziemy mogli wygrać wartościowe nagrody dla nauczyciela i swojej klasy.
- Na zakończenie programu (po zrealizowaniu wszystkich scenariuszy, udziale w konkursie oraz wypełnieniu krótkiej ankiety) otrzymamy dyplom dla klasy.
- Do dyrekcji szkoły zostanie wysłany list gratulacyjny informujący o zrealizowaniu całego programu.
Jakie scenariusze będą realizowane w ramach programu?
Jak gimnastykować wyobraźnię?
Jak trenować myślenie?
Jak wspólnie zapracować na sukces?
- marzec i kwiecień: KONKURS!
Zostaną w tym czasie przeprowadzone lekcje, które pozwolą trenować zdobyte wcześniej umiejętności (współpraca w zespole i kreatywność). Zrealizować należy 2 spośród proponowanych scenariuszy:
- Dlaczego statek pływa?
- Jak zbudować rakietę kosmiczną?
- Jak zbudować prototyp?
- Gdzie projektanci szukają inspiracji?
- Jak powstaje scenografia?
Pierwsze dwugodzinne zajęcia pt. „Jak gimnastykować swoją wyobraźnię?” zostały przeprowadzone w dniu 28.11.2017 r.
Przed rozpoczęciem zajęć uczniowie otrzymali do wykonania zadanie domowe pt. „O czym można myśleć?”, które z dnia na dzień zostało przez wszystkie dzieci starannie wykonane.
Na tym materiale bazowaliśmy w czasie trwania zajęć.
Kolejnym krokiem była zabawa ruchowa „Mecz skojarzeń”. Uczniowie świetnie radzili sobie z łańcuchami skojarzeń. Był to dla nich trening szybkiego i logicznego myślenia. Jak się okazało wyobraźnia dzieci nie miała żadnych ograniczeń.
Zabawa relaksacyjno-wizualizacyjna „Latające myśli” polegała na rozdaniu uczniom białych kartek formatu A4, pisaków oraz apaszek. Ich zadaniem było wyobrażenie sobie, że od teraz każdy ma w ręku smoka (już nie apaszkę).Dzieci animowały smoki – np. wirowały nimi, zwijały w kłębek, by wylądować na lądowisku – białej kartce.
Przy trzech fragmentach muzyki smoki latały w tempie i rytmie muzyki, a przy okazji dzieci wyobrażały sobie to, co smok widzi w czasie lotu. Po ściszeniu muzyki smoki lądowały na lądowiskach i uspokajały się. Zadaniem uczniów było odpowiedzenie na pytanie:
- Gdzie były smoki?
- Co widziały?
- Co wyobrażały sobie w czasie lotu?
Jak się okazało fantazjowanie dzieci było nieograniczone, wiele z nich miało swoje ciekawe widzenia w wyobraźni, czym dzieliły się na forum grupy. Żadne z dzieci nie krytykowało pomysłów swoich kolegów. Zasady pracy były przestrzegane przez wszystkich w czasie całych zajęć.
Podczas zabawy w przekształcanie idei „Rozciąganie myśli” dzieci otrzymały po papierowym kubeczku, z którego każde z nich miało przedstawić swój kubek, jako inny, wymyślony przez siebie przedmiot oraz określić znaczenie danego przedmiotu. Z tym ćwiczeniem uczniowie mieli pewien kłopot, gdyż trudno było im sobie wyobrazić kubeczek jako inny przedmiot. Potrzebowali podpowiedzi i naprowadzenia przez prowadzącego zajęcia.
Jednak w trakcie zabawy konstrukcyjnej „Transformowanie kubków” wyobraźnia dzieci została przełożona na konkretne działanie, gdyż każdy zajął się wykonywaniem własnego przedmiotu z przyniesionych przez siebie i kolegów pomocy. W tej zabawie można było zauważyć współdziałanie uczniów, dopytywanie o wykonywane rzeczy, służenie radą, dzielenie się swoimi przyborami. Wśród wymyślonych przedmiotów znalazł się statek kosmiczny, kubek z przykrywką do picia napojów, laleczki, pajacyki, lody, a nawet działający na odległość telefon.
Na zadanie domowe uczniowie otrzymali polecenie rozegrania meczu skojarzeń z najbliższą rodziną. Byłoby mile widziane, gdyby ta gra na stałe zagościła w rodzinach dzieci, co niewątpliwie pozwoliłoby im na trening twórczego myślenia.
Były to niezwykle inspirujące najmłodszych uczniów naszej szkoły zajęcia oparte na kreatywnym myśleniu i działaniu. Dzieci były bardzo zaangażowane w ćwiczenia. Zajęcia podobały się im i mają nadzieję, że będzie ich znacznie więcej w czasie zajęć lekcyjnych.
Agnieszka Masłyk