Dnia 11 stycznia 2018 r. odbyły się już trzecie zajęcia w klasie II Szkoły Podstawowej w ramach programu „Kompetencje na szóstkę”.
Tym razem uczyliśmy się skutecznej pracy w grupie.
Ale zanim do tego doszliśmy, uczniowie opowiedzieli o swoich zaskakujących sytuacjach życia codziennego. Była to twórcza rozgrzewka przed rozwiązaniem problemu, który pojawił się w trakcie zajęć.
Na początku zajęć uczniowie dowiedzieli się co to jest współpraca. Zostały podane przykłady zachowań, które świadczyły o dobrej
i efektywnej współpracy oraz dla porównania przykłady działań, które były dalekie od współpracy. Dowiedzieli się również dlaczego warto współpracować.
W dalszej kolejności zaproponowałam uczniom zabawę „Kto pierwszy, ten lepszy”, która polegała na podawaniu w dwóch grupach
w jak najszybszym tempie poduszki „jaśka” przy jasno określonych zasadach.
Gdy się okazało, że obydwie grupy podają w takim samym tempie, wówczas jedna z grup poprosiła o chwilę czasu na przedyskutowanie zmiany techniki podawania. Okazało się, że pomysł ustawienia każdego członka grupy, jak najbliżej siebie
w skupieniu i z przygotowanymi rękoma do odbioru poduszki jest trafny i skuteczny. Na koniec rozgrywek obydwie grupy wykorzystały ten pomysł podając poduszkę zarówno nad głowami jak i pod nogami. Wówczas tempo obydwu grup było podobne.
Kolejnym zadaniem było konstruowanie „jajkodromu”. Każda grupa miała zbudować konstrukcję „jajkodromu”, która umożliwi jajku bezpieczne lądowanie z wysokości około 2 metrów. Zadanie miało być zaliczone, jeżeli jajko umieszczone w konstrukcji, po zderzeniu z ziemią nie ulegnie zniszczeniu/nie stłucze się.
Obydwie grupy otrzymały zestaw potrzebnych pomocy do wykonania tego zadania. Uczniowie chętnie zabrali się do pracy, jednak od samego początku współpracy można było zaobserwować różnorodność pracy obydwu zespołów. Co prawda konstrukcje „jajkodromu” zostały precyzyjnie wykonane, a obydwa jajka ocalone, jednak w trakcie pracy w jednej z grup dochodziło do częstych sprzeczek. Lider grupy nie liczył się z pomysłami innych, swoje pomysły uważał za najlepsze i pracował tylko z wybranymi osobami, dochodziło do licznych spięć.
Natomiast w drugiej grupie można było zauważyć współpracę wszystkich członków. Nikt się nie nudził, nikt nie był odrzucony,
a każdy pomysł okazał się dobry i wykorzystany.
Pod koniec zajęć uczniowie obejrzeli krótki film pt. „Jakie role możemy pełnić w grupie?”, który uświadomił im na czym polega praca w grupie i jakie role mogą pełnić. Było to podsumowanie i usystematyzowanie wiedzy na temat pracy grupowej.
Okazało się, że w grupie, która wspaniale i twórczo pracowała, znalazły się wszystkie poniższe role:
-
koordynator (lider)
-
pomysłodawca
-
realizatorzy – mrówki
-
strażnik norm czasu
-
krytyk
Wspólnie porozmawialiśmy:
O jakich rolach dzieci usłyszały w filmie?
Czy każdy może pełnić tylko jedną rolę w grupie?
Od czego zależy to, jaką rolę pełnimy w grupie?
Co robi koordynator grupy?
Czym zajmuje się pomysłodawca, a czym realizator?
Kim jest strażnik norm i czasu, motywator i krytyk?
Dzieci uświadomiły sobie jakie role pełniły i same doszły do wniosku, dlaczego to były takie, a nie inne role, jakiec cechy charakteru i temperamentu zadecydowały o tym.
Poprosiłam również, by uczniowie zastanowili się i zapisali na małych karteczkach samoprzylepnych, które role według nich pojawiły się w ich grupach. Razem mieli zastanowić się również, jak wyglądałaby praca w grupie, gdyby jakiejś roli zabrakło.
Wspólnie zastanowiliśmy się, jak uczyć się współpracy? Porozmawialiśmy o tym, co sprzyja dobrej współpracy i prowadzi do sukcesu. Uczniowie dowiedzieli się, że współpraca jest umiejętnością taką samą, jak pisanie czy czytanie. Żeby dobrze współpracować należy się tego nauczyć i jak najczęściej korzystać z okazji do pracy zespołowej.
Na zadanie domowe uczniowie otrzymali polecenie, aby zaobserwowali, jak współpracują pingwiny. Wspólnie z rodzicami mają obejrzeć bajkę Madagaskar 2. Należy zwrócić uwagę, w których fragmentach występuje współpraca. Jak pingwiny dzielą się zadaniami? Jakie role grupowe występują w bajce? Znaleźć najbardziej charakterystycznych bohaterów oraz spróbować dopasować im role grupowe. Efekty swoich odkryć należy zapisać i przynieść na następną lekcję w ramach programu i zaprezentować klasie.
Agnieszka Masłyk – pedagog szkolny