"Musicie od siebie wymagać,
nawet gdyby inni od was nie wymagali".
Wybierając dla naszej szkoły imię Jana Pawła II przyjęliśmy obowiązek gromadzenia wiedzy na temat tej postaci. Poznawania wartości, na których opierał swoje życie. Naśladowania go w wypełnianiu swoich szkolnych, rodzinnych i społecznych obowiązkach. Dnia 18 maja 2020 roku będziemy obchodzić 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II. Ta uroczystość była wpisana w szkolny i klasowe programy wychowawcze – nasze plany musiały jednak ulec zmianie ze względu na obecną sytuację, ale nie zwalnia nas to z obowiązku pamiętania o naszym patronie, oczywiście nie tylko w tym dniu. Co warto o nim przypomnieć sobie dzisiaj?
Nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… kto by nie chciał? Mieć za przyjaciela Świętego… Tak po prostu. Zwłaszcza, że Ten Człowiek nie stronił od ludzi. Jako mały chłopak był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny – chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu w codziennej modlitwie, z którą nie ustawał aż do końca. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia.
Dnia 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Przyjął imię Jan Paweł II. Od setek lat pierwszy papież nie – Włoch. Pierwszy papież – Polak. Pierwszy papież – pielgrzym. Pierwszy, który 40 – krotnie okrążył Ziemię, by móc spotkać się z każdym człowiekiem spragnionym miłości, szacunku i pokoju. Pierwszy papież wielu „premierowych” spotkań i wydarzeń. Papież – wizjoner. Młody duchem, także dzięki młodzieży. W trosce o młodych, zainicjował systematyczne spotkania z młodzieżą całego świata. Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy odbyły się w Rzymie w 1985 r.
Papież Jan Paweł II w ciągu ponad 26 lat pontyfikatu opublikował dokumenty i wygłosił przemówienia, które oblicza się na 85 tys. stron druku. Wiele z zawartych w nich myśli stało się powszechnie znanymi cytatami i sentencjami. Podczas 102 pielgrzymek zagranicznych i 142 podróży po Włoszech Jan Paweł II wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień. W czasie swojego pontyfikatu opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie. Dzięki mediom, których znaczenie doceniał, jego wystąpienia trafiały do milionów ludzi na całym świecie.
Podkreślano, że potrafił prosto i precyzyjnie opisywać najistotniejsze kwestie etyczne i społeczne, problemy z zakresu doktryny wiary i życia Kościoła. Niektóre fragmenty papieskiego przesłania funkcjonują obecnie jako popularne cytaty, uniwersalne wskazówki, złote myśli i aforyzmy, wśród nich moje ulubione:
"Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować".
Alicja Piegdoń