• Wycieczka po okolicy

          •      

            W dniu 1 czerwca klasy II-III wybrały się na pieszą wycieczkę. Jednym z punktów naszej wyprawy było zwiedzanie Muzeum Samochodów Zabytkowych. Jest to niewątpliwie wyjątkowe miejsce, w którym dzieci mogły zobaczyć, samochody zabytkowe na żywo, a także poznać wiele ciekawych faktów dotyczących motoryzacji. Ku uciesze dzieci, możliwe było również wejście do środka aut i poczucie wyjątkowego, ekskluzywnego klimatu. Następnym punktem programu był park podworski w Jasienicy, gdzie dzieci mogły pobawić się na placu zabaw oraz chętni, pograć w piłkę na stadionie. Oprócz zabaw na powietrzu odwiedziliśmy również GOK, gdzie mogliśmy podziwiać ekspozycje wystawy „Tradycyjne rzemiosło wiejskie w gminie Jasienica Rosielna” i dowiedzieć się wielu interesujących faktów „jak to dawniej bywało”. Wstąpiliśmy także do biblioteki gminnej, gdzie pani bibliotekarka oprowadziła nas po wyremontowanych wnętrzach, przekazała instrukcję korzystania
            z księgozbioru, zachęcając do częstych odwiedzin.
                Na koniec czekała nas jeszcze słodka niespodzianka, czyli pyszne lody. Zmęczeni, ale weseli wróciliśmy do szkoły.

                                                                                                                                                                                 W. Nowak

          • XXV Przegląd Dziecięcych Zespołów Artystycznych

          • Dnia 30.05.2022r. w sali kina w Jasienicy Rosielnej odbył się XXV Przegląd Dziecięcych Zespołów Artystycznych w trzech kategoriach: muzyka, taniec, teatr organizowany przez Centrum Kultury i Biblioteke Publiczną w Jasienicy Rosielnej. Naszą szkołę reprezentowały 20 uczennic z klas V i VII w kategorii muzyka. Dziewczyny pięknie zaśpiewały dwie piosenki o tematyce turystycznej. Każdy zespół otrzymał puchar i dyplom uczestnictwa.

             

            Danuta Błaż

          • Konkurs recytatorski- „Maria Konopnicka dla dzieci”

          •  

               23 maja 2022 roku przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanowił uhonorować, tą jedną z najwybitniejszych pisarek w historii, doceniając jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną i ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.

               Nasza szkoła również oddaje ukłon w stronę poetki. „Stefka Burczymuchę”, „Pranie”, „Tęczę”, „Szkołę”, „Kukułeczkę” i wiele innych wierszy Marii Konopnickiej zaprezentowali uczestnicy szkolnego konkursu recytatorskiego „Maria Konopnicka dla dzieci”. Jego organizatorem była biblioteka szkolna.  

               Konkurs odbył się 31 maja 2022 roku, a jego celem było m.in. przybliżenie młodym czytelnikom twórczości poetki, wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy i rozbudzenie wrażliwości dzieci na piękno poezji.

               W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas 1- 3 SP. Uczniowie wykazali się dokładną znajomością tekstów i zaprezentowali wysoki poziom. W czasie narady komisji, publiczność mogła obejrzeć fragment najbardziej znanej baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

            Komisja konkursowa w składzie:

            • Pani dyrektor Małgorzata Sowa
            • Pani Bożena Skiba
            • Pani Sabina Leń

            przyznała następujące nagrody:

            1 miejsce- Diana Flis- klasa II

            2 miejsce- Zuzia Mrozek- klasa III

            3 miejsce- Klaudia Janusz- klasa III

             

            Wyróżnienia:

            Maja Gierlach-kl. I

            Klara Bogaczyk- kl. II

            Martyna Majcher- kl. III

            Nazwiska pozostałych recytatorów:

            Alan Paradysz, Zosia Kielar, Paweł Piecuch, Oskar Szarek, Zuzia Gierlach, Zosia Wnęk, Inga Niepokój.

            Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, słodycze i upominki, które wręczyła im pani dyrektor  Małgorzata Sowa.

               Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.      

                                                                        Bożena Skiba

                                                                        Bernadetta Wołoszyn

             

          • Wycieczka klas piątych w Góry Świętokrzyskie

          • Tegoroczne klasy piąte rozpoczęły szkolny sezon wyjazdów edukacyjnych dofinansowanych przez MEN. 16 maja w poniedziałek wcześnie rano czterdzieścioro uczniów pod opieką czterech nauczycielek wyruszyło w Góry Świętokrzyskie. Pierwszy przystanek był w Jędrzejowie. Tam zwiedziliśmy unikatowe na skalę światową Muzeum Zegarów, Opactwo Cystersów, w którym znajdują się relikwie Wincentego Kadłubka. Następnie wyruszyliśmy do Chęcin, by wspiąć się na Wzgórze Zamkowe, podziwiać panoramę Kielc i wysłuchać historii o polskich władczyniach, które dawno temu przybywały w tym miejscu. Drugi dzień wycieczki to Świętokrzyski Park Narodowy, Opactwo Świętego Krzyża jak również
            w Zagnańsku Dąb Bartek. Ostatnim punktem podróży był Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – dar Narodu Polskiego jako wyraz wdzięczności za „pokrzepianie serc” w trudnych czasach niewoli narodowej. Pełni wrażeń wróciliśmy  późnym wieczorem do domów.

                                                                                                          Danuta Solon

          • Sukces w turnieju „League of Legends”

          • Michalicki Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym już od kilku lat organizuje corocznie turniej „League of Legends” dla uczniów szkół średnich, który zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Ku radości naszych uczniów klas 7. i 8. mieli możliwość wziąć udział w tegorocznej edycji dla szkół podstawowych.

            W skład naszej drużyny wchodzą dwaj uczniowie klas siódmych: Bartek i Radek i trzech uczniów z klasy ósmej: Kuba, Marcel i Kacper. W trakcie rozgrywek ich zespół nazywał się „Learn2SmiteJr”. Do turnieju zgłosiło się 13 drużyn. Rozgrywki odbywały się w dwóch grupach w czasie wiosennej przerwy świątecznej. W fazie grupowej nasza drużyna wywalczyła pierwsze miejsce. Większość meczy można było śledzić dzięki relacji online, a profesjonalny komentarz uczniów MZSP znacznie uatrakcyjniał ten przekaz.

            Finał turnieju odbył się stacjonarnie w MZSP, 4 maja 2022 roku. Spotkały się cztery najlepsze drużyny wyodrębnione w trakcie fazy grupowej. Pomimo niezaplanowanych przygód, dotarliśmy szczęśliwie na miejsce. Zostaliśmy przywitani przez naszych absolwentów, którzy zajmowali się organizacją turnieju. Serdecznie dziękuję Oliwierowi, Kubie, Michałowi i Karolowi za miłe przyjęcie nas w murach swojej szkoły. 

            Nasza drużyna rozegrała dwa mecze. Każdy z nich składał się z dwóch starć. Było dużo emocji. Nie jestem zwolennikiem gier komputerowych, ale będąc świadkiem tych rozgrywek mogłam zaobserwowac, że sukces drużyny opierał się głównie na współpracy. Zawodnicy pomagali sobie nawzajem w świecie wirtualnym, ale byli równiez pełni empatii, zrozumienia i wspierali się nawzajem w trudnościach. Przed każdym meczem omawiano taktykę, próbowano przewidzieć działania przeciwnika. Szczególnie zaimponował mi swoją postawą „dyrygent” naszej drużyny, Kuba, który jest świetnym strategiem i przywódcą drużyny.  

            Zajęliśmy drugie miejsce. Wielkie gratulacje dla wszystkich naszych zawodników. Dla mnie to równiez było ciekawe doświadczenie. Szczególnie językowe, ponieważ język polski stale przeplatał się z angielskim. 

                                                                                                                                                        I. Turzańska

          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • 28 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 231. rocznicy rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa, która gwarantowała prawa i obowiązki obywatelom. Została podpisana przez ówczesnego króla - Stanisława Augusta Poniatowskiego w celu zlikidowania wad opartych na wolnej elekcji. Wprowadzała częściowe zmiany. Znosiła liberum veto, łagodziła pańszczyznę.  Niestety konstytucja przestała obowiązywać 24 lipca 1792 roku, czyli po 14 miesiącach. 

            Głownym autorem konstytucji byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj oraz Scipione Piattoli. 

            Akademia była okazją do reflekcji nad wydarzeniami sprzed 231 lat, chwilą zadumy nad postacami, które poświęciły życie dla naprawy ojczyzny. Serdecznie dziękuję uczniom:

            Jakub Boroń, Tobiasz Bryś, Julia Cwynar, Jakub Korab, Radosław Korab, Jakub Kostka, Wiktoria Kwolek, Antonina Malinowska, Julian Nowak, Alan Śnieżek, Kacper Śnieżek, Mateusz Gierlach (7a), Zofia Lenart (7a), Maja Neupauer (7a) oraz Pani Danucie Błaż.

            Iga Stepek

             

          • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty OMNIBUS Mac

          • Uczniowie klas trzecich wzięli udział w 6. edycji Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty OMNIBUS Mac. Jego celem było sprawdzenie umiejętności i wiedzy uczniów klas trzecich z zakresu edukacji polonistycznej i matematycznej zdobytej w pierwszym etapie edukacyjnym.

            W dniach 26 IV i 27 IV uczniowie klas trzecich, chcąc sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności, pisali sprawdzian kompetencji. Podzielony był on na część polonistyczną i matematyczną. We wtorek i środę pisali dwa razy po 45 min z 15 minutową przerwą.

            Z zakresu edukacji polonistycznej sprawdzane były umiejętności dotyczące czytania, analizy tekstu, poprawnego pisania, w tym redagowania wypowiedzi pisemnej, które są niezbędne w dalszej edukacji oraz gramatyki i ortografii.

            Z zakresu edukacji matematycznej sprawdzane były umiejętności dotyczące: wykonywania obliczeń i pomiarów, rozpoznawania figur geometrycznych, dostrzegania regularności, doboru odpowiedniej formuły do problemu opisanego w tekście zadania i umiejętności prowadzenia przez dziecko rozumowań preferowanych w matematyce.

            To pierwszy ich poważny sprawdzian. Bardzo się przejmowali.

          • Wizytacja Księdza Biskupa Krzysztofa Hudzio

          • 18 marca w nasze szkole gościliśmy wyjatkowego gościa.Odwiedził nas ,,nasz" Ksiądz biskup Krzysztof.

            Cała szkoła przygotowała sie na to wyjatkowe i niecodzienne spotkanie..Po przywitaniu przybyłych gości przez panią Dyrektor Małgorzatę Sowę rozpoczęła się przygotowana z tej okazji część artystyczna . Podczas prezentacji poszczególnych klas  uczniowie wręczyli Księdzu Biskupowi skromne upominki przygotowane własnoręcznie wraz z wychowawcami. Całość programu przeplatana była pięknym śpiewem w wykonaniu  uczniów naszej szkoły.Następnie została przedstawoina inscenizacja pt.,,Kwiatki św.Teresy" przygotowana przez dzieci świetlicowe wraz z panią Anią Kmiotek.Po zakończeniu części artystycznej zabrał głos Ksiądz Biskup , który wyraził wielką radość z faktu możliwości spotkania się z uczniami naszej placówki.

            Po spotkaniu na sali gimnastycznej zaproszeni goście i nauczyciele udali się na wspólne spotkanie przy kawie i ciastku.Uczniowie zaś oglądali film o świętej Teresie, który miał być uzupełnieniem treści z przedstawienia.

            Zarówno uczniowie z poszczególnych klas, jak i nauczyciele zrobili sobie wspólne pamiatkowe zdjęcia z księdzem Biskupem.

                                               A.Kmiotek

             

        • Nasza szkoła "Podaje dobro dalej".
          • Nasza szkoła "Podaje dobro dalej".

          •    Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie włączają się w różne akcje pomocowe organizowane w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu. Bardzo mnie cieszy, że nasza młodzież ma tak dużo chęci, energii i dobre serca, by bezinteresownie pomagać drugiemu człowiekowi.

               Nasz wolontariat również w tym roku został zaproszony do udziału w programie „Podaj dobro dalej” organizowanym przez Fundację im. Heleny Kmieć- młodej, polskiej wolontariuszki, która 5 lat temu zginęła podczas misji w Boliwii. Program ma na celu propagowanie postaci Helenki, która może być inspiracją i wzorem do naśladowania dla wolontariuszy, gdyż swoim życiem pokazywała, jak czerpać radość z pomocy innym ludziom.

               W ramach tego projektu, wolontariusze naszej szkoły zorganizowali dwie akcje:

            1. „Zainspiruj się Heleną”- Pierwsza grupa przygotowała prezentację dotyczącą Heleny Kmieć i zaprezentowała ją w każdej klasie IV- VIII, celem przybliżenia uczniom jej osoby i działalności.

            2. „Pisanka dla Christelle”. Druga grupa przygotowała własnoręcznie zdobione pisanki, które rozprowadzała przed Świętami Wielkanocnymi wśród mieszkańców swojej miejscowości. Datki zebrane w tej akcji przeznaczone zostały na opłatę edukacji dla Christelle z Afryki, którą nasza szkoła objęła Adopcją Serca.

            Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, która dokumentuje naszą pracę:

            PDD-2022-Jasienica-Rosielna-prezentacja.ppsx

                                                                                                                                                               B. W. 

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025  jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce, poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

            Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 to kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. W bieżącym roku  Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Jasienicy Rosielnej otrzymała dofinansowania w kwocie 12 000,00 zł, wkład własny organu prowadzącego wynosi 3000,00 zł. W ramach dofinansowania biblioteka szkolna w naszej placówce może być wyposażona w nowości wydawnicze  niebędące podręcznikami i elementy wyposażenia oraz :

              • sprzęt komputerowy do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza,
              • oprogramowanie dla biblioteki,
              • czytniki e-booków,
              • elementy wyposażenia wnętrza biblioteki, np. regały, półki, biurka, szafy, fotele i elementy oświetlenia
          • „Święta! Święta, biją dzwony…”

          • Naród żyje i nikomu zwalczyć się nie daje,

            Dopóki język zna swój i swoje obyczaje.

            A piękne je mamy!

            Wszystkie nasze, polskie

            Człowiekowi miłe.

             

             

              W tym roku klasa Vb mogła zaprezentować szkolnej społeczności program poświęcony tradycji Świat Wielkanocnych.

              Ta ,można rzec, inscenizacja prezentowała przebieg tych najważniejszych Świąt w całym roku liturgicznym. Wagę obchodów w naszej polskiej kulturze podkreślają liczne tradycje i zwyczaje przypominające o tym, co wydarzyło się ponad 2000 lat w Jerozolimie, ale i zapewniające w pewien symboliczny sposób zdrowie i pomyślność. Barwne ubrania, skoczne pieśni to radość ze zmartwychwstania Chrystusa. Obecność odradzającej się przyrody nawiązuje do życia , które otrzymaliśmy na nowo w akcie ofiarowania Jezusa na krzyżu.

              Dlaczego warto przywoływać tradycję? Ona buduje poczucie więzi z domem rodzinnym, miejscowością, regionem, naszym krajem. Pokazuje przywiązanie do wiary chrześcijańskiej, a także stanowi element kultury duchowej naszego narodu.  Więc warto, bo „cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie”.

            Wychowawca Vb

                                                                                                                                                                         A. Władyka