Gratulacje dla Kacpra Szyndlara i Pauliny Śnieżek, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego w konkursach organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Kacper uczestniczy w konkursie z matematyki, zaś Paulina z jezyka polskiego. Trzymamy kciuki podczas kolejnego etapu.
GRATULACJE!
WYCIECZKA KLAS II GIMNAZJUM DO KINA HELIOS
26 października klasy drugie gimnazjum były na wycieczce w Rzeszowie w kinie Helios. Dwudziestu sześciu uczniów pod opieką p. E. Szyndlar i p. M. Szewczyk około godziny 10 00 wyruszyło w kierunku Rzeszowa. Około godziny 11 30 wszyscy już siedzieli w sali kina. Nikomu nie przeszkadzał fakt, że film był po angielsku i trzeba było czytać napisy. Wszystkich poruszyła historia Maddy, błyskotliwej osiemnastolatki z wielką wyobraźnią. Ciekawa świata bohaterka, cierpi na rzadką chorobę. Krótko mówiąc, jest uczulona na cały świat. Dlatego od lat nie opuszcza sterylnego domu zaprojektowanego przez jej matkę. Jednak Olly, chłopak, który właśnie wprowadził się obok, nie zamierza pozwolić, by to stanęło im na przeszkodzie. Choć patrzą na siebie przez szyby, bez szansy na dotyk, łączy ich wyjątkowo silna więź. Pragną wspólnie poznawać świat i doświadczyć pierwszej miłości. Wiedzą, że konsekwencje mogą być ogromne, ale są gotowi zaryzykować wszystkim, aby być razem. Film stawia trudne pytania związane z życiem, dorastaniem, miłością. Z pewnością warto go obejrzeć.
E. Szyndlar
Nasze Gimnazjum w Ogólnopolskim Projekcie "Szkoła Dialogu"
W daniach 13 i 14 października gimnazjaliści z klas III a i III b rozpoczęli zajęciami warsztatowymi jesienną edycję Szkoły Dialogu – ogólnopolskiego projektu, którego celem jest poszerzenie wiedzy jak również uwrażliwienie młodzieży na zagadnienia związane z tematyką historii , tradycji i kultury Żydów polskich ,ze szczególnym uwzględnieniem ich dziedzictwa .Cel główny ,który przyświecał przystąpieniu do uczestnictwa w projekcie to kontynuacja tradycji szkolnej, podtrzymanie tych działań, wypracowanych przez wcześniejsze roczniki gimnazjalistów , które wyróżniały naszą szkołę w środowisku i pozwalały na prezentację dokonań na forum ogólnopolskim. Zainteresowanie się wielokulturową przeszłością swojej miejscowości, a przede wszystkim „poznanie, zapamiętanie i ocalenie od zapomnienia”. Zajęcia prowadzone były przez dwoje edukatorów z Warszawy: Panią Basię i Pana Szymona, którzy metodami aktywnymi przekazali nową wiedze , zainspirowali i zachęcili do działania. Zajęcia te przygotowały nas do realizacji samodzielnego projektu w miejscu nauki i zamieszkania. W czasie realizacji projektu zostanie wykorzystana zdobyta wiedza i poznane „ nowe narzędzia’’. Uczniowie sami zadecydują, jaką formę przybierze ich projekt, co podczas niego przedstawią, dla kogo zostanie zorganizowany i zaprezentowany. Projekt będzie uhonorowaniem pracy, jaką wykonali podczas warsztatów. Wszyscy uczniowie zaprezentują to, co faktycznie zapamiętali, co było dla nich ważne. W ten sposób rozwiną umiejętność samodzielnego planowania, działania i pracy w grupie. Dzięki zaangażowaniu w realizacje zadania poszerzą swoją wiedze, staną się bardziej wrażliwi na dziedzictwo kulturowe i materialne swojej Małej Ojczyzny. Mam nadzieję, że udział w tym projekcie sprawi, że uczniowie staną się bardziej świadomi swoich możliwości, zyskają poczucie sprawstwa, poczują się współodpowiedzialni z przyszłe losy, natomiast dzięki możliwości publicznej prezentacji efektów swojej pracy otrzymają pozytywne wzmocnienie i docenienie ze strony rówieśników i dorosłych. Kolejne spotkanie z edukatorami już w połowie listopada.
Danuta Solon i Lucyna Wojnar
Ważna informacja dla rodziców
Zmiana dowożenia uczniów od 01.11.2017
Godziny odjazdów autobusu szkolnego z przystanku (do szkoły):
Kurs od poniedziałku do piątku w dni nauki szkolnej (godz. odjazdów):
1. Jasienica Rosielna Podlas 6.30
2. Jasienica Rosielna Błędna 6.32
3. Wola Jasienicka Podlas 6.43
4. Wola Jasienicka Wieś 6.45
5. Wola Jasienicka Dom Ludowy 6.47
6. Wola Jasienicka Dół 6.50
7. Jasienica Rosielna szkoła 6.55
Godziny odjazdów busa (ze szkoły):
Kurs od poniedziałku do piątku w dni nauki szkolnej (godz. odjazdu):
Jasienica Rosielna szkoła we wtorki 14.00, pozostałe dni w tygodniu 14.20
Dodatkowy kurs dla Zespołu Szkół w Jasienicy Rosielnej w poniedziałek na trasie Jasienica Rosielna – Wola Jasienicka o godz. 16.10.
Pamięć o tych, którzy odeszli…
„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych" - ks. Jan Twardowski
Zbliża się 1 listopada – uroczystość Wszystkich Świętych
W czwartek 26 października uczniowie klasy 5 wraz z wychowawcą udali się na cmentarz. Ciszą, modlitwą oraz symbolicznym zapaleniem zniczy uczciliśmy pamięć księży i nauczycieli, którzy już od nas odeszli.Był to dla nas także czas refleksji nad wartością i sensem ludzkiego życia, nad przemijaniem…
Grażyna Szuba
Wyjazd do kina na film "Dwie korony"
12 października uczniowie klas piatej i szóstych wybrali sie wraz z opiekunami p.A.Kmiotek, p.I.Stepek i ks.M.Sławinskim do kina w Brzozowie na film religijny"Dwie korony".Film opowiada o ojcu Maksymilianie Marii Kolbe.
Gdy był małym chłopcem ukazała mu się Matka Boża, pokazując dwie korony. Jedna symbolizowała czystość, druga męczeństwo. Chłopiec miał wybrać. Wybrał obie. Niezwykły człowiek.Wydawał 60 mln egzemplarzy pism rocznie, tworzył projekty pojazdów kosmicznych, dziś można by o nim powiedzieć, że gdzie się nie pojawiał, robił furorę. Założył zakon w Niepokalanowie dla 800 braci, tworząc największy męski klasztor na świecie. Postanowił wydawać „Rycerza Niepokalanej” w Japonii, nie mając pieniędzy ani nie znając języka. W końcu w Auschwitz ponurą umieralnię potrafił zamienić niemal w kaplicę. Biografia św. Maksymiliana Kolbe pełna jest historii tak pięknych, jak i nieprawdopodobnych. A opowieść o jego życiu jest też opowieścią o kawałku historii naszego kraju. Film jest fabularyzowanym dokumentem. W części dokumentalnej poznajemy miejsca, w których działał święty – Polska, Włochy, Japonia, oraz poznajemy historie opowiedziane przez publicystów, czy świadków zdarzeń. Film bardzo wartościowy.Pokazuje jakie wartości w życiu są ważne...myślę,że nasi uczniowie wiele z niego skorzystali i znalezli wspaniały wzór do naśladowania.
A.Kmiotek
XVII Dzień Papieski
„Idźmy naprzód z nadzieją!” – pod takim hasłem 8 października obchodziliśmy XVII Dzień Papieski.
Szczególnie widocznym znakiem tego Święta była przykościelna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W wielu miastach Polski odbywały się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, konferencje, gry miejskie, spektakle, musicale oraz aktywności sportowe.
Wydarzenia nawiązywały do życia św. Jana Pawła II oraz propagowały Jego nauczanie.
Tegoroczny Dzień Papieski promuje chrześcijańską wizję nadziei, której wyrazicielem, piewcą i świadkiem jest św. Jan Paweł II.
Osobę i naukę Ojca Świętego przybliżyła nam klasa V, która 13 października, z okazji Dnia Papieskiego, przedstawiła montaż słowno – muzyczny.
Uczniowie śpiewali piosenki, przytaczali słowa Jana Pawła II o chrześcijańskiej nadziei, wypowiedziane przez naszego papieża w różnych miejscach podczas pielgrzymek do ojczyzny.
Czego mogli dowiedzieć się uważni słuchacze?
- Papież pokładał nadzieję w dzieciach i przypominał w specjalnym „Liście do dzieci”, że Pan Jezus i Maryja używają właśnie dzieci do ważnych zadań
- Modlitwa dziecka ma ogromną siłę, czasem staje się ona wzorem dla dorosłych
- Chrystus pozwala nam przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu, jeżeli z wiarą i nadzieją zwracamy się do Niego o pomoc
- Co to jest nadzieja? Co ona znaczy? Znaczy: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Zło można zwyciężać. To jest właśnie siła nadziei
- Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do świadczenia o wierze i nadziei
- Naszą nadzieją jest Chrystus
Elementem dekoracji były karteczki przyozdobione rysunkami, zawierające myśli Jana Pawła II na temat chrześcijańskiej nadziei:
„Bóg jest pierwszym źródłem radości i nadziei człowieka”
„Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać”
„Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia”
„Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei. To nas wyróżnia!”
„Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją!”
„Dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna”
„Nadzieja zawiera w sobie światło mocniejsze od ciemności, jakie panują w naszych sercach”
Na zakończenie wykonano pieśń pt. „Jesteś radością mojego życia”
Grażyna Szuba
Uroczystość pasowania na ucznia klasy pierwszej
W dniu 12 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Jasienicy Rosielnej odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Na uroczystość pasowania przybyli rodzice uczniów, dyrektor szkoły p. Krystyna Szarek oraz wójt gminy p. Urszula Brzuszek. Pierwszoklasiści zaprezentowali program artystyczny , w którym wykazali się zdolnościami recytatorskimi, wokalnymi i odpowiednią postawą społeczną. Pomyślnie pokonali próby mądrości, uśmiechu i sprawności przygotowane przez uczniów klasy czwartej. Rozwiązywali zagadki, udzielali odpowiedzi na pytania.
Pierwszoklasiści w strojach galowych z przejęciem recytowali tekst ślubowania. Ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem, szanować swoją szkołę, nauczycieli i rodziców. Po złożeniu przyrzeczenia tradycyjnie każdy pierwszak został pasowany przez panią dyrektor na ucznia symbolicznym ołówkiem. Od tego momentu pierwszaki stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i teczki artysty. Każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie i w radosnym nastroju udała się do sali lekcyjnej na słodki poczęstunek.
Wszystkim pierwszakom życzymy powodzenia i osiągania jak najlepszych wyników w nauce.
Bożena Skiba Wioletta Nowak
Klasy IV I V na wycieczce
17 października 2017 r. klasy IV I V udały się na wycieczkę do Krosna i do Żarnowca.
Zebraliśmy się przed budynkiem szkoły o godzinie 7.25. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na spóźniający się autokar, jednakże udało się nam dojechać do Krosna na czas i w porę zajęliśmy wyznaczone miejsca w sali widowiskowej RCKP, gdzie obejrzeliśmy przedstawienie teatralne pod tytułem „Pan Kleks”. Było ono adaptacją książki Jana Brzechwy pt. „Akademia pana Kleksa”. Spektakl charakteryzował się zróżnicowanym tempem akcji, niewyszukaną scenografią i przeciętną grą aktorów, jednak ze względu na kilka zabiegów artystycznych możemy go uznać za znośny i wart zachodu.
Kolejnym etapem wycieczki był Żarnowiec – Muzeum im. Marii Konopnickiej.
Dworek został przekazany znamienitej pisarce i poetce jako dar narodu polskiego z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej. Obejrzeliśmy pomieszczenia urządzone zgodnie z duchem epoki pani Marii - stylowe meble, przedmioty codziennego użytku, jak również otoczenie budynku - tu na szczególna uwagę zasługuje wspaniały park –tworzą szczególny klimat tego miejsca.
Duże wrażenie robił na nas zbiór prac Konopnickiej oraz liczne przekłady książek z pięciu języków obcych na język polski dokonane przez nasza poetkę.
Wizyta w muzeum okazała się zarazem przyjemna i wartościowa.
Po tej uczcie dla ducha należało pomyśleć o bardziej przyziemnych potrzebach, toteż w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w McDonald’s . Niemal godzinny popas wystarczył, by w dobrych humorach wrócić do domu.
Uważam, iż wyjazd stanowił ciekawy edukacyjny akcent wśród monotonii codziennych lekcji.
Dziękuję opiekunom i zarazem wychowawcom, pani Grażynie Szubie i panu Arkadiuszowi Szmydowi za pomoc w zorganizowaniu wycieczki oraz za opiekę sprawowaną nad uczniami podczas jej trwania.
Agnieszka Władyka
„Teatralna Jasienica to Talentów Okolica”
„Teatralna Jasienica to Talentów Okolica” – to nazwa projektu realizowanego od 04.09. do 30.11.2017 roku w gminie Jasienica Rosielna.
W przedsięwzięciu biorą udział: Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Jasienicy Rosielnej oraz Koło Gospodyń Wiejskich: Gosposiada”.
W projekcie uczestniczą uczniowie z klas drugich gimnazjum: Sabina Cwynar, Julia Śnieżek, Gabriela Śnieżek, Wiktoria Długosz, Kornelia Wania, Mateusz Jędrzejek, Miłosz Gurgacz i Michał Szuba.
Przygotowują spektakl teatralny „Dziady” na podstawie utworu romantycznego wieszcza – Adama Mickiewicza. „Dziady cz. II”.
Dwugodzinne zajęcia odbywają się we wtorki, prowadzi je p. Damian Kierek
Nad realizacją projektu czuwają: p. Damian Kierek, p. Agnieszka Masłyk oraz p. Małgorzata Szewczyk.
Premiera spektaklu: 10 listopada 2017 r. w sali kina dla młodzieży szkolnej.
Małgorzata Szewczyk
Agnieszka Masłyk
WIECZÓR FIMLOWY W GIMNAZJUM:))
Dnia 13.10.2017 tj. w piątek odbył się pierwszy w tym roku szkolnym wieczór filmowy. Ze względu na to, iż zeszłoroczne spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów, postanowiliśmy go powtórzyć. Uczniowie pod opieką p. Joanny Bireckiej i p. K. Federkiewicz obejrzeli film pt. „Dom na końcu ulicy”, film trzymał nas w napięciu do ostatniej minuty.
Dobry nastrój, smaczna pizza i miła atmosfera towarzyszyły nam do końca seansu.
Zapraszam ponownie
K.Federkiewicz
Próbna ewakuacja w Zespole Szkół w Jasienicy Rosielnej
W środę 18 października 2017 r. w naszej placówce została przeprowadzona próbna ewakuacja. W ewakuacji uczestniczyło 303 uczniów, 23 nauczycieli i 8 pracowników obsługi. Ćwiczenia przebiegły sprawnie i w ciągu 3 minut i 24 sekund wszyscy zdążyli opuścić budynek szkolny.
K. Szarek
Dzień Edukacji w Szkole Podstawowej
W bieżącym roku szkolnym obchody Dnia Edukacji Narodowej w Zespole Szkół w Jasienicy Rosielnej zostały przełożone na 13 października. W dniu tym odbyły się dwie akademie: jedna z udziałem uczniów klas gimnazjalnych i klasy siódmej, w drugiej zaś uczestniczyli uczniowie klas 0 -VI oraz przedszkolaki. Okolicznościową akademię w gimnazjum przygotował samorząd gimnazjalny pod opieką pani Alicji Piegdoń, zaś w szkole podstawowej klasa VI a pod opieką pani Agnieszki Władyki. Były scenki z życia szkoly, wiersze, piosenki oraz życzenia od samorządów Szkoły Podstawowej i klas gimnazjalnych. Dla każdego nauczyciela i pracownika szkoły były kwiaty i słoik słodkiej oraz przepysznej konfitury "Paidagogos" wyprodukowanej prawdopodobnie w Gimnazjum w Jasienicy Rosielnej (tak przynajmniej jest napisane na etykiecie). Za te miłe chwile i dowody wdzięczności w imieniu wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły składam serdeczne podziękowania naszym uczniom, rodzicom, a także opiekunom samorządów i wychowawczyni klasy VIa.
Gratuluję nauczycielom, którzy zostali uhonorowani Nagrodą Wójta Gminy Jasienica Rosielna, czyli pani Alicji Piegdoń i pani Halinie Walczak, a także paniom: Stanisławie Długosz, Krystynie Jara, Bożenie Skiba, Alicji Walczak, Małgorzacie Szewczyk, Izabeli Turzańskiej, Kazimierze Gierlach, Jadwidze Gierlach, które w tym roku zostały nagrodzone Nagrodą Dyrektora Szkoły.
K. Szarek
Podziękowania szczególne dla klasy III B
Od trzech lat mam przyjemność opiekować się zespołem klasowym - dziś już klasy III B oraz Samorządem Szkolnym działającym w jasienickim gimnazjum. To duża odpowiedzialność, zwiększona liczba obowiązków, konieczność poświecenia czasu na dodatkowe działania i realizację różnorodnych zadań m.in. przewidzianych w planach pracy wychowawcy klasy i samorządu uczniowskiego. Początki nie były łatwe, ale z roku na rok jest coraz lepiej. Dowód na to miałam w ostatni piątek, czyli 13 października, kiedy wspólnie z moją klasą i przedstawicielami samorządów klasowych zaprezentowaliśmy część artystyczną z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie stanęli na wysokości zadania. Wszystko wyszło super – prowadzący, dziewczyny mówiące wiersz, uczniowie występujący w scenkach, wszyscy śpiewający okolicznościowe piosenki, grający na saksofonie Piotrek, wygłaszający po angielsku i japońsku życzenia, a przede wszystkim działający bez zarzutu sprzęt, a to dzięki Jakubowi – zwanemu Jaśkiem i Pawłowi. Jestem z Was bardzo dumna i dziękuję.
Alicja Piegdoń
Jak świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej w Gimnazjum?
„Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie,
bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to,
co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?”
Oficjalne święto zwane Dniem Nauczyciela w Polsce ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 roku, a od 1982 obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej. Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej będącej pierwszym Ministerstwem Edukacji w Europie. Zostało ono utworzone 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Dnia 13.10.2017 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Przedstawienie przygotowali przedstawiciele Samorządu Szkolnego oraz Samorządów Klasowych. Młodzi artyści „pieśnią” i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Na zakończenie akademii głos zabrała Pani Krystyna Szarek – Dyrektor Szkoły, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Przedstawiła nauczycieli, którzy w bieżącym roku szkolnym zostali wyróżnieni Nagrodami Dyrektora Szkoły.
Na akademii była obecna również Pani Urszula Brzuszek – Wójt Gminy Jasienica Rosielna, która złożyła życzenia nauczycielom oraz wręczyła Nagrody Wójta Pani Halinie Walczak i Pani Alicji Piegdoń.
Nie jest tajemnicą, że w Dniu Nauczyciela uczniowie liczą na większą wyrozumiałość pedagogów, których starają się przekonać, by przełożono zaplanowane wcześniej sprawdziany i kartkówki. Najczęściej dochodzi do porozumienia, a obie strony są zadowolone.
Alicja Piegdoń – opiekun Samorządu Szkolnego
Słodki dzień z VI b
Dnia 10 października 2017 r. klasa VI b zorganizowała „Słodki Dzień”. Akcja miała cel charytatywny. Rodzice uczniów przygotowali domowe wypieki oraz galaretki, które później były sprzedawane. Udało się nam uzyskać 356 zł dochodu. Cała klasa zadecydowała, że pieniądze zostaną przekazane na leczenie Huberta Pelca ze Starej Wsi, który jest chory na padaczkę lekoodporną. Rodzice chłopca zbierają na kosztowny zabieg.
Serdecznie dziękujemy darczyńcom:
- Wiktorii Kielar oraz jej rodzicom za przygotowanie babeczek;
- Annie Kuźnar oraz jej rodzicom za przygotowanie galaretek;
- Gabrieli Kwolek oraz jej rodzicom za przygotowanie galaretek;
- Zuzannie Matei oraz jej rodzicom za przygotowanie murzynka oraz wafla;
- Kornelowi Michalskiemu oraz jego rodzicom za przygotowanie szarlotki;
- Gabrielowi Preisnerowi oraz jego rodzicom za przygotowanie ciasta Toffi;
- Marii Szewczyk oraz jej rodzicom za przygotowanie galaretek;
- Paulinie Zych oraz jej rodzicom za przygotowanie Muffinek.
Pamiętajmy „dobro powraca”.
Iga Stepek
Wycieczka do Bóbrki i Dukli
Dnia 3 października 2017 r. klasy VI a i VI b z opiekunami panią Alicją Piegdoń oraz panią Igą Stepek wybrały się na wycieczkę do Bóbrki oraz Dukli. W programie wycieczki było zwiedzanie pierwszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce, Muzeum Nafty i Gazu oraz zwiedzanie Muzeum Historycznego w Dukli oraz warsztaty dotyczące geologii. Uczniowie mogli „zajrzeć” do wnętrza ziemi. Poznali historię przemysłu naftowego oraz historię odkrycia pierwszej lampy naftowej przez Ignacego Łukasiewicza. Wszyscy uczniowie zaliczyli wycieczkę do udanych.
Iga Stepek
Dzień chłopaka
Dnia 29 września 2017 r. w klasie VI b odbył się Dzień Chłopaka. Dziewczyny, wspólnie z wychowawczynią, przygotowały dla chłopaków niespodziankę. W klasie zostały ukryte prezenty, były to kubki z imionami oraz śmiesznymi napisami. Chłopcy sami musieli odszukać swoje prezenty ukryte w klasowych zakamarkach. Następnie cała klasa wspólnie usiadła do stołu i wcześniej przygotowanego poczęstunku. Chłopcy byli mile zaskoczeni.
Iga Stepek
Energylandia
Dnia 27 września grupa uczniów klas trzecich Gimnazjum wraz z wychowawczyniami tj. Lucyną Gurgacz i Alicją Piegdoń oraz cztery osoby z klas drugich wyjechała do Zatoru – największego Parku Rozrywki w Polsce. Na młodzież czekało tam wiele ekstremalnych atrakcji. Wyjazd okazał się bardzo udany, dzięki także bardzo ładnej pogodzie. Wszyscy bawili się bardzo dobrze, miło i wesoło spędzili czas. Dzięki temu, że grupa była odpowiedzialna i dobrze zorganizowana, wszyscy bezpiecznie powrócili do domu. Jak wszystko dobrze się ułoży, to na wiosnę wyjedziemy na dłuższą wycieczkę.
Lucyna Gurgacz
Europejski Dzień Języków
Europejski Dzień Języków jest obchodzony 26 września, a został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku. Podstawowym celem Dnia jest ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, jak również konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności, porozumienia pomiędzy różnymi kulturami oraz propagowanie uczenia się języków przez całe życie: zarówno w szkole, jak i poza nią w celu kontynuacji nauki, jak i na potrzeby kariery zawodowej, zwiększenia mobilności czy też dla własnej przyjemności lub udziału w wymianie międzynarodowej.
Dzięki zaangażowaniu uczniów klasy VII „b” i uczniów klas II Gimnazjum mogliśmy po raz pierwszy włączyć się do obchodów Dnia Języków. Na początku wysłuchaliśmy nagrania prezentującego przywitania w kilkunastu językach. Następnie uczennice VII „b” przedstawiły prezentację multimedialną z której można było się dowiedzieć o ilości języków na świecie, w Europie, który jest najczęściej używany oraz wiele innych ciekawostek. Kolejnym punktem programu były prace projektowe w których uczniowie wypisali powody dla których warto się uczyć oraz sposoby nauki języków. Gimnazjaliści odegrali scenki ukazujące sytuacje w których znajomość języków obcych jest przydatna. Na zakończenie uczniowie przedstawili kilka przydatnych wyrażeń w kilku europejskich językach: hiszpańskim, francuskim, niemieckim , angielskim i polskim. Mamy nadzieję, że ten Dzień upewnił wszystkich w świadomości, że znajomość języków obcych we współczesnych świecie jest potrzebna każdemu i daje wiele możliwości.
Zespół Nauczycieli Języków Obcych
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności