Aktualności

        • „Kuchcikowo – zdrowo przez cały rok” – rok pełen smaków, ruchu i wspólnych doświadczeń

        •  

               Zakończenie roku szkolnego stało się jednocześnie momentem podsumowania innowacji pedagogicznej „Kuchcikowo – zdrowo przez cały rok”, realizowanej w klasie Ia. Innowacja powstała z potrzeby pokazania dzieciom, że zdrowy styl życia nie jest zbiorem zasad i nakazów, ale może być źródłem radości, ciekawych doświadczeń i wspólnie spędzonego czasu.

               Przez wiele miesięcy uczniowie odkrywali świat zdrowego odżywiania, poznawali wartościowe produkty oraz uczyli się dokonywania świadomych wyborów żywieniowych. Szczególne miejsce w projekcie zajmowały działania praktyczne. Dzieci przygotowywały zdrowe śniadania, soki, przekąski i podwieczorki, samodzielnie komponując smaczne i kolorowe posiłki. Dzięki temu mogły przekonać się, że zdrowe jedzenie może być nie tylko wartościowe, ale również atrakcyjne i smaczne.

             Innowacja nie ograniczała się wyłącznie do działań kulinarnych. Uczniowie rozwijali swoją kreatywność poprzez wykonywanie ilustracji, tworzenie rymowanek oraz krótkich opowiadań związanych z tematyką zdrowia. Chętnie uczestniczyli także w konkursie plastycznym „W zdrowym ciele zdrowy duch”, prezentując własne spojrzenie na aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. W konkursie udział wzięło 9 uczniów klasy I, a troje z nich zostało wyróżnionych.

               Ważnym obszarem działań była również aktywność ruchowa. Dzieci uczestniczyły w zabawach sportowych, ćwiczeniach integracyjnych oraz aktywnościach łączących ruch z tematyką zdrowego odżywiania. Dużym zainteresowaniem cieszył się również układ taneczny „Ćwiczy Baba Jaga Jogę”, którego prezentacja stała się jednym z wydarzeń podsumowujących realizację innowacji. Nie zabrakło także okazji do poznawania nowych smaków. Podczas zajęć poświęconych owocom egzotycznym uczniowie mogli poznać i obejrzeć produkty pochodzące z różnych stron świata. Było to ciekawe doświadczenie, które zachęcało dzieci do otwartości na nowe smaki i zdrowe produkty.

               Najpiękniejszym efektem całorocznej pracy było stworzenie klasowej książki kulinarnej „Kuchcikowo – zdrowo przez cały rok”. Książka zawiera przepisy opracowane przez dzieci wspólnie z rodzicami, a także zdjęcia dokumentujące kulinarne doświadczenia. Publikacja stała się dowodem na to, że nauka może odbywać się poprzez działanie, współpracę i dobrą zabawę.

               Innowacja została zakończona i podsumowana przedstawieniem pt. „Zdrowo przez cały rok”, przygotowanym dla uczniów klas I–III. Podczas występu dzieci przekazywały najważniejsze zasady zdrowego stylu życia oraz podkreślały rolę witamin i zdrowego odżywiania w codziennym życiu.

          Serdecznie dziękuję za udział, zaangażowanie i wsparcie w realizacji innowacji pedagogicznej „Kuchcikowo – zdrowo przez cały rok”.

           

          Weronika Buda

        • Zakończenie roku szkolnego 2025/26

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/26 dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Jasienicy Rosielnej klasy I-VII- 26.06.2026 r (piątek):

          8.00 - Msza Św. w Kościele Parafialnym w Jasienicy Rosielnej

          9.00 - Rozdanie świadectw, dyplomów i wyróżnień - hala sportowa Zespołu Szkół w Jasienicy Rosielnej

          9.45 - spotkania uczniów z wychowawcami w salach

           

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/26 dla klas 8 - 25.06.2026 r. (czwartek):

          16.00 - Msza Św. w Kościele Parafialnym w Jasienicy Rosielnej

          17.00 - Uroczyste zakończenie, rozdanie świadectw - sala gimnastyczna Zespołu Szkół w Jasienicy Rosielnej

           

          W dniu 26.06.2026 r.(piątek) nie kursują autobusy powrotne 14.20 - Podlas, 14.50 - Płosina

        • Konkurs LEON

        • W ostatnim tygodniu przed wakacjami, po otrzymaniu wyczekiwanej przesyłki z dyplomami spotkaliśmy się, aby podsumować wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego z języka angielskiego LEON, sesja wiosenna. Konkurs odbył się 26 marca 2026 roku i wzięło w nim udział 10 uczniów z klas 1-3 oraz 6 uczniów z klas 4-8. Konkurs ma formę testu, składającego się z pytań zamkniętych i otwartych. Ania Śnieżek z klasy II spośród 2920 uczestników w skali kraju i Zuzanna Leśniak, kl. VI spośród 1485 uczestników zostały laureatkami konkursu w swoich kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy od organizatora Konkursu. Gratulujemy wyników i życzymy sukcesów w kolejnym roku szkolnym.

                                                                                                                                                              Izabela Turzańska

        • PARK ROZRYWKI TAJEMNICZA SOLINA

        •        22 czerwca uczniowie klas 1 i 2 wybrali się na wycieczkę do Parku Rozrywki Tajemnicza Solina, czyli  krainy biesów, czadów i olbrzymów - legendarnych postaci związanych z Bieszczadami. Po dotarciu na górę Jawor na małych podróżników czekało mnóstwo atrakcji tzw. czadowe podchody, gdzie za każde wykonane zadanie można było uzyskać pieczątkę z literą, potrzebną do odgadnięcia hasła i zdobycia dyplomu. Atrakcji było wiele np. labirynt biesa, czadowy ślizg, rusałkowy ruczaj, czadowy tor sprawnościowy…Przewodnikami po tej niezwykłej krainie były animatorki - rusałki. Uwieńczeniem wspaniałej przygody był pyszny obiad oraz zakup pamiątek. Dzieci wróciły zmęczone, ale szczęśliwe i pełne niezapomnianych wrażeń.

          W. Nowak

        • Roztrzygnięcie konkursu "Najlepszy Czytelnik Roku"

        •      Dnia 17 czerwca 2026 klasy drugie wybrały się do biblioteki, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Centrum Kultury  i  Biblioteki Publicznej w Jasienicy Rosielnej. Konkurs trwał od 25.10.2025 r. do 31.05.2026 r. i przeznaczony był dla uczniów klas II. Kryterium wyboru laureatów stanowiła największa liczba wypożyczonych i przeczytanych książek. Dokonano analizy aktywności czytelniczej uczestników i wyłoniono zwycięzców.

          I miejsce:   Kielar Ignacy kl. II b

          II miejsce:  Szarek Milena kl. II b

          III miejsce: Krowiak Amelia kl. II a

                             Zając Antoni kl. kl. II b

          Wyróżnienia: Wojtowicz Stanisław kl. II a, Jarosz Łukasz kl. II b, Janowski Miłosz kl. II a, Dąbrowska Iga kl. II a,  Wolanin Weronika kl. II b.

              Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i dowodzi, że rywalizacja miała pozytywny wpływ na motywację do czytania. Serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że rozbudzone zainteresowanie literaturą pozostanie z uczestnikami na stałe, stając się ich naturalnym nawykiem.

          Wioletta Nowak

        • Podsumowanie zajęć z Robotyki

        •     Dnia 15 czerwca, w poniedziałek, podsumowaliśmy zajęcia z robotyki. Lekcje te prowadzone były raz w tygodniu, od września do czerwca. Uczestniczyło w nich 8 uczniów z kl. 5.  Podczas tych zajęć uczniowie uczyli się podstaw programowania blokowego na przykładzie robotów Cybertalk i Photon. Doskonaliliśmy rozumienie podstawowych pojęć algorytmicznych (zmienne, pętle, instrukcje warunkowe), myślenie analityczne, rozwijanie umiejętności rozkładania złożonych problemów na mniejsze etapy i szukania kreatywnych rozwiązań. Ćwiczyliśmy logiczne myślenie oraz pracę zespołową, przygotowując się do funkcjonowania w świecie nowych technologii. Uczyliśmy się, jak roboty wchodzą w interakcję z otoczeniem za pomocą sensorów (np. odległości, koloru, dotyku). Problemy rozwiązywaliśmy metodą prób i błędów (czasami było przy tym sporo śmiechu), aż do osiągnięcia zamierzonego celu. Myślę, że to był dobrze spędzony czas, który przyniesie owoce w przyszłości.

          A. Szmyd

        • Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego "Fenek" w klasach I-III.

        • 11 czerwca rozstrzygnięty  został Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z matematyki „Fenek”. Konkurs ten był okazją dla uczniów uzdolnionych matematycznie, aby rozwijać swoje umiejętności, przygotowywać się do przyszłych wyzwań edukacyjnych i zmierzyć się z rówieśnikami z całego kraju.

          W konkursie wzięło udział 29 uczniów z klas I-III, z czego aż 14 uzyskało tytuł laureata.

          Są to:

          Klasa I: Kacper Wolanin, Aleksander Fic, Zofia Fiejdasz-Płoucha.

          Klasa II: Lena Majcher, Milena Szarek, Kinga Froń, Iga Dąbrowska, Natan Biskup, Dawid Śnieżek, Tymoteusz Leśniak.

          Klasa III: Apolonia Janowska, Julia Kwiatkowska, Piotr Hejnar oraz Pola Kopeć.

                                                                    Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

                                                                                                                                                             K.Federkiewicz

        • Wyjazd do Krosna

        • W dniu 8.06.2026r. uczniowie klas trzecich pojechali do RCKP w Krośnie, aby obejrzeć przedstawienie profilaktyczne pt. „Dziadek do Orzechów – Dwa Królestwa” w wykonaniu Teatru Muzycznego „Forte”. Spektakl zawierał treści o ważnych wartościach, jakimi powinniśmy kierować się w życiu tj: nie poddawanie się pomimo napotykanych trudności, dążenie do wyznaczonego celu, wiara w siebie i drugiego człowieka, wzajemna pomoc, wrażliwość na krzywdę innych, pozytywne nastawienie do świata. Całość dopełniały bogato zdobione, kolorowe stroje, piękne dekoracje i świetna oprawa muzyczna. Uczniowie mogli poznać jeden z rodzajów prezentowanych gatunków teatralnych jakim jest musical. Przedstawienie podobało się uczniom i na pewno pozostanie im w pamięci przekaz jaki ze sobą niósł.

                                                                                                                                                                     Zuzanna Zając

        • Szkolny Konkurs "Mam talent"

        •                                                  Regulamin Konkursu „ Szkolny Mam Talent” 2026

          Cele konkursu:

          - Rozwijanie zainteresowań i kreatywności uczniów

          - Umożliwienie prezentacji swoich pasji

          - Popularyzacja działań artystycznych w szkole

          - Promocja ciekawych form spędzania czasu wolnego

          - Promowanie młodych talentów

          - Promocja szkoły

          Postanowienia ogólne:

          1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I–VIII szkoły podstawowej, którzy chcązaprezentować na forum szkoły swoje zainteresowania, pasje, hobby, osiągnięcia,umiejętności i talenty.

          2. Konkurs podzielony jest na dwie kategorie wiekowe:

          I kategoria – klasy I-III

          II kategoria – klasy IV- VIII

          3. Prezentacja może mieć formę sceniczną, muzyczną lub artystyczną:

          - śpiew,

          - gra na dowolnym instrumencie,

          - taniec,

          - działania plastyczne (malarstwo, rysunek, rzeźba itd.) 

          - pokaz umiejętności gry aktorskiej

          - pokaz sprawności fizycznej,

          - kabaret,- recytacja,

          - występy sportowo-akrobatyczne,

          - zdolności manualne,

          - iluzja,

          - inne talenty.

          3. Termin: zgłoszenia do  12 czerwca 2026 r. (włącznie) 

          • Konkurs planowany jest pod koniec roku szkolnego. Data zostanie podana po jej zatwierdzeniu.

          4. Uczniowie konkursu mogą zaprezentować się indywidualnie w parach lub w grupie do 4 osób.

          5. Prezentacja talentu nie może przekroczyć 5 min (po uzgodnieniu z organizatorem dopuszczalne jest wydłużenie czasu pokazu).

          6. Uczestnik może zaprezentować JEDEN występ.

          7. Wypełniony i podpisany przez rodziców Formularz Zgłoszenia do Konkursu (formularze dostępne z Sali 306 u p. B. Wołoszyn), należy złożyć w terminie do 8 czerwca do sekretariatu bądź do p. B. Wołoszyn.

          8. W przypadku prezentacji, do których wykorzystany zostanie podkład muzyczny lub prezentacja w formie multimedialnej, muszą one być dostarczone do organizatorów przynajmniej 2 dni przed terminem konkursu (podpisane: imię i nazwisko).

          9. W przypadku utworu muzycznego prezentacja dotyczy jednej piosenki lub utworu, a wykonawca może wystąpić z własnym akompaniamentem lub z zespołem. Podkład muzyczny musi być nagrany na pendrive w formacie mp3 i dostarczony do koordynatora (B. Wołoszyn lub zostawić podpisany w sekretariacie) co najmniej 2 dni przed występem.

          10. Organizatorzy zapewniają sprzęt nagłaśniający, mikrofony, odtwarzacz audio, rzutnik multimedialny, stolik, krzesło i materace. Pozostałe rekwizyty niezbędne uczestnikom do pokazu, wykonawca musi zapewnić sobie samodzielnie i dostarczyć dzień przed występem. W przeciwnym wypadku uczestnik może być niedopuszczony do udziału w konkursie.

          11. W czasie występu niedozwolone jest wykonywanie niestosownych gestów, ruchów, tańców, wykorzystanie niestosownych piosenek, używanie wulgarnych słów oraz prezentowanie prowokacyjnych i wyzywających strojów.

          12. Do konkursu dopuszczone zostaną prezentacje talentów nie zagrażające zdrowiu i życiu uczestników konkursu i publiczności.

          13. Jury ma prawo przerwać występ w dowolnym momencie.

          14. Talenty uczestników oceniać będzie jury złożone z wybranych nauczycieli, przedstawicieli uczniów oraz Rady Rodziców.

          15. Po zakończonych występach jury uda się na naradę by wybrać 6 wyróżniających się występów. Następnie rozda dyplomy i nagrody. Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do przyznania większej bądż mniejszej ilości nagród i wyróżnień.

          16. W zależności od ilości i rodzaju zgłoszeń jury może ustalić inne kategorie występów oraz inną ilość nagród.

           

          Postanowienia końcowe:
          1. Uczestnictwo w Konkursie oznacza wyrażenie zgody na warunki niniejszego Regulaminu.
          2. Decyzja Komisji Konkursowej typującej finalistów jest ostateczna.
          3. Wszystkie występy dzieci mogą być nagrywane lub fotografowane na potrzeby promocyjne Szkoły.

           

                          

           

      • Ogólnopolski konkurs wolontariuszy "Cukierek za życzliwość".
        • Ogólnopolski konkurs wolontariuszy "Cukierek za życzliwość".

        • W XIV edycji ogólnopolskiego konkursu „Cukierek za życzliwość – i Ty możesz zostać wolontariuszem”, organizowanego przez fundację Dwa Skrzydła Anioła z Lublina, nasza uczennica z klasy IV,

          Zofia Szychowska,

          zajęła wysokie III miejsce.

          Zadaniem konkursowym było stworzenie Dzienniczka "swoich" Dobrych Uczynków. Konkurs trwał od pażdziernika 2025 r., aż do stycznia 2026r., więc było to czasochłonne wyzwanie. Oprócz nagród rzeczowych, została uhonorowana listem gratulacyjnym, Świadectwem Szlachetności oraz statutetką "Dwa Skrzydła Anioła".

          Zosiu gratulujemy i dziękujemy za to, że na codzień przypominasz nam, jak wiele dobra można dać innym.

                                                                                                                                                   B. Wołoszyn

        • Usypujemy Górę Grosza i pomagamy!

        • Góra Grosza to akcja która na stałe zagościła w naszej szkole. Góra stoi prawie cały rok (od listopada do maja), by uczniowie mogli w każdej chwili dorzucuć do niej "swoje parę groszy". Te małe, żółte monety, wydawałoby się, że są małej wartości. Jednakże usypana z nich góra, tworzona przez uczniów i rodziców z całej Polski, okazuje sie być warta często ponad milion złotych. Cel zbiórki, jest niezwykle ważny, ponieważ zbieramy te drobne monety, aby pomóc dzieciom, które wychowują się poza własną rodziną czyli w Domach Dziecka. Dzięki tej akcji widzimy jak wielką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i ich wspólne działanie. 

          Na podsumowanie akcji Góra Grosza, uczniowie młodszych klas wzięli udział w rywalizacji  z wykorzystaniem monet: fantastycznie bawili sie przy układaniu wieży z grosza, celowaniu monetą do celu oraz układaniu napisu z groszówek. 

          Dziękuje wszystkim uczniom i rodzicom za zaangażowanie w akcję Góra Grosza w tym roku.

                                                                                                                                         B. Wołoszyn

        • Dzień Dziecka na sportowo!

        • 1 czerwca, w Dniu Dziecka  w naszej szkole odbył się dzień sportu. Dzień Dziecka to wyjątkowa okazja do zabawy, integracji i wspierania rozwoju dzieci poprzez kreatywne i ruchowe aktywności. W tym dniu klasy I-III zmagały się w różnych  rozgrywkach sportowych. Dzieci wzięły udział w następujących konkurencjach: bieg szybkościowy, rzucanie woreczkiem do celu, odbijanie piłką oraz rozgrywki między klasowe w dwa ognie. Cała zabawa sprawiła dzieciom wiele radości, wszyscy zakończyli rozgrywki z uśmiechem na twarzach.

          Podsumowując dwugodzinne zmagania uczestników rozgrywek sportowych:

          miejsce 1 zdobyła klasa 1b,

          miejsce drugie klasa 2a i klasa 3a,

          miejsce trzecie klasa 2b,

          miejsce czwarte klasa 1a i klasa 3b.

                                                                             Wszystkim serdecznie gratulujemy!

                                                                                                                                                                    K.Federkiewicz

        • Udział naszych uczniów w I Regionalnym Kongresie Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych w Krośnie

        • Dnia 19 maja 2026 r. uczniowie naszej szkoły – Ania B., Karol Sz., Karol T., Ksawery S. oraz Gabriel W. – pod opieką pani dyrektor Małgorzaty Sowy oraz pedagoga szkolnego pani Agnieszki Masłyk uczestniczyli w I Regionalnym Kongresie Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych, który odbył się w krośnieńskim Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza.

          Wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli, pedagogów oraz specjalistów zajmujących się mediacją i rozwiązywaniem konfliktów w środowisku szkolnym. Celem kongresu było promowanie idei mediacji rówieśniczej, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz budowanie atmosfery wzajemnego szacunku i dialogu w szkołach.

          Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w interesujących wykładach i warsztatach poświęconych skutecznemu rozwiązywaniu sporów, współpracy oraz budowaniu pozytywnych relacji między uczniami. Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli we wszystkich zajęciach, zdobywając cenną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu mediacji oraz komunikacji interpersonalnej.

          Dużym zainteresowaniem cieszył się również internetowy quiz wiedzy, w którym nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli, wykazując się wiedzą i dobrą współpracą zespołową.

          Udział w kongresie był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z rówieśnikami z innych szkół, a także inspiracją do podejmowania działań na rzecz budowania przyjaznej, bezpiecznej i opartej na dialogu atmosfery w naszej społeczności szkolnej.

          Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz możliwość uczestnictwa w tym wartościowym i inspirującym wydarzeniu.

           

          Agnieszka Masłyk

        • Podsumowanie konkursu plastycznego "Łamańce językowe"

        • Dnia 15 maja 2026r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pt. "Łamańce językowe", adresowanego do uczniów klas 1-3, mającego na celu rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz zainteresowania pięknem języka polskiego. 

          Uczniowie przygotowali prace inspirowane znanymi łamańcami językowymi, przedstawiając je w niezwykle pomysłowy i barwny sposób. Na rysunkach pojawił się między innymi „chrząszcz brzmiący w trzcinie”, trzy skrzaty czy „szara pliszka w czarnym fraczku". Prace zachwycały starannością wykonania i oryginalnym podejściem do tematu. 

          Komisja konkursowa wyróżniła 4 osoby: Kingę Froń, Jagodę Dąbrowską, Apolonię Janowską oraz Samuela Witalisza. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, upominki oraz słodkości.

          Tego dnia uczniowie klas pierwszych mieli, także okazję do wzięcia udziału w rozgrywkach logopedycznych. Celem zajęć było doskonalenie wymowy, ćwiczenie aparatu mowy oraz rozwijanie umiejętności poprawnej artykulacji poprzez gry i zabawy językowe. Dzieci uczestniczyły w konkurencjach polegających na precyzyjnym wypowiadaniu trudnych wyrazów, powtarzaniu rymowanek oraz jak najszybszym wykonaniu ćwiczeń oddechowych.

          Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, odwagą i doskonałym poczuciem humoru. Wspólna zabawa sprzyjała integracji oraz budowaniu pewności siebie podczas publicznych wystąpień. Rozgrywki pokazały, że ćwiczenia logopedyczne mogą być nie tylko wartościowe, ale również bardzo atrakcyjne dla dzieci.

          Dziękuję wszystkim uczestnikom za aktywny udział i zapraszam do kolejnych edycji konkursów i zabaw językowych.

          S.Leń

           

        • Projekt unijny „Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu II”

        •  

             W roku szkolnym 2025/2026 Przedszkole w Jasienicy Rosielnej przystąpiło do realizacji ogólnopolskiego projektu unijnego „Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu II”. Głównym założeniem programu było rozwijanie kompetencji cyfrowych nauczycieli oraz wspieranie świadomego i odpowiedzialnego wykorzystywania technologii w edukacji przedszkolnej.

              W projekcie uczestniczyły dwie nauczycielki pracujące w placówce, które ukończyły specjalistyczne szkolenie przygotowujące do bezpiecznego i efektywnego korzystania z nowoczesnych narzędzi dydaktycznych. Podczas zajęć poruszano między innymi tematykę higieny cyfrowej, zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń multimedialnych przez dzieci, a także sposobów wykorzystywania technologii w taki sposób, aby wspierała ona rozwój dziecka i uatrakcyjniała proces nauczania. Ważnym elementem szkolenia było również pokazanie, jak zachować właściwe proporcje pomiędzy aktywnością cyfrową a tradycyjnymi metodami pracy i zabawy.

              Ukończenie szkolenia oraz realizacja wszystkich założeń programu były warunkiem otrzymania grantu finansowego. Dzięki zaangażowaniu nauczycielek  Przedszkole w Jasienicy Rosielnej pomyślnie zakończyło udział w projekcie i otrzymało dofinansowanie w wysokości 6900 zł.

             Pozyskane środki zostały przeznaczone na zakup cyfrowych materiałów dydaktycznych zgodnych z wytycznymi programu. W ramach doposażenia placówka zakupiła nowoczesny monitor interaktywny, który został już zamontowany w przedszkolu i jest wykorzystywany podczas codziennych zajęć z dziećmi.

             Nowe wyposażenie znacząco wzbogaciło bazę dydaktyczną przedszkola. Monitor interaktywny pozwala prowadzić atrakcyjne i angażujące zajęcia edukacyjne, które rozwijają u dzieci umiejętności cyfrowe w sposób dostosowany do ich wieku i możliwości. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii dzieci uczą się poprzez zabawę, rozwijają koncentrację, spostrzegawczość, koordynację wzrokowo-ruchową oraz zdobywają pierwsze doświadczenia związane z odpowiedzialnym korzystaniem z technologii.

             Udział w projekcie miał także duże znaczenie dla kadry pedagogicznej. Zdobyta wiedza i nowe umiejętności pozwolą nauczycielom jeszcze lepiej organizować proces dydaktyczny oraz wykorzystywać nowoczesne rozwiązania edukacyjne w codziennej pracy. Wpływa to bezpośrednio na podnoszenie jakości edukacji oraz tworzenie dzieciom warunków sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi.

             Projekt był odpowiedzią na zmieniające się potrzeby współczesnej edukacji i wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych. Wprowadzenie nowoczesnych narzędzi do pracy z dziećmi przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności zajęć, podniesienia poziomu nauczania oraz wyrównywania szans edukacyjnych już od najmłodszych lat.

             Realizacja programu „Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu II” pokazała, że nowoczesna edukacja może skutecznie łączyć tradycyjne metody nauczania z odpowiedzialnym wykorzystaniem technologii. Dzięki udziałowi w projekcie nasze przedszkole zyskało nowe możliwości rozwoju, a dzieci mogą korzystać z nowoczesnych pomocy dydaktycznych w bezpieczny i przemyślany sposób.

          D. Kwolek

        • 235 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

        •     Jak to było z Konstytucją 3 Maja?

               Pod takim hasłem, w środę 29 kwietnia, obchodziliśmy 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja, która stała się symbolem dążeń Polaków do wolności, suwerenności i sprawiedliwości.

              Z tej okazji uczniowie kl. 7b wraz z wychowawcą przygotowali uroczystość upamiętniającą to wyjątkowe wydarzenie. Podczas krótkiego programu, przypomniano najważniejsze fakty historyczne związane wojnami jakie Polska toczyła w XVIII wieku, rozbiorami, obradami Sejmu Wielkiego, uchwaleniem konstytucji. W części artystycznej nie zabrakło akcentów sportowych (scenki boksu symbolizujące wojny z sąsiadami Polski), komicznych (scenka obrazująca działania „Liberum Veto”), teatralnych (teatr cieni ilustrujący knowania zaborców, krótkowzroczność  XVIII wiecznej szlachty oraz kulisy uchwalenia konstytucji) i w końcu patriotycznych (wspólnie zaśpiewaliśmy „Witaj majowa jutrzenko” oraz w obecności szkolnego pocztu sztandarowego - hymn państwowy)

               Dzięki  tej uroczystości mogliśmy wspólnie uczcić tę ważną rocznicę, pogłębić naszą wiedzę historyczną oraz wyrazić szacunek dla przeszłych pokoleń, które walczyły o wolność Polski.

          A. Szmyd

        • Obchody Światowego Dnia Ziemi

        • W czwartek 23 kwietnia w naszej szkole, uczniowie z klas 0 - 3 uczestniczyli w corocznych obchodach Światowego Dnia Ziemi.

          Podczas spotkania obejrzeli krótkie przedstawienie pt, „Ziemia u lekarza” w wykonaniu uczniów klasy 4 a następnie, aby pomóc wyzdrowieć naszej planecie brali udział w takich zadaniach jak segregacja śmieci, sadzenie roślin czy „bieg z kroplą wody”. Podczas spotkania uczniowie mogli podsumować i utrwalić zdobytą podczas lekcji wiedzę na temat znaczenia segregacji i recyklingu odpadów, znaczenia roślin w przyrodzie oraz sposobach oszczędzania wody.

          Na zakończenie spotkania nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Zabawka z recyklingu”. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zaprezentowały i króciutko opisały wykonane przez siebie zabawki a troje uczniów: Tola Kielar z kl.3, Amelia Krowiak z kl. 2 i Julia Pijanowska z kl 1 otrzymało wyróżnienia i drobne upominki. Należy wspomnieć, że wszystkie zabawki były bardzo pomysłowe, precyzyjnie wykonane i budziły podziw u kolegów i koleżanek zarówno z młodszych jak i starszych klas. Wszystkim raz jeszcze GRATULUJEMY!

           

          Joanna Birecka

           

        • Podsumowanie projektu na lekcjach techniki kl. 6

        •     23 kwietnia na lekcji techniki, odbyła się, w ramach podsumowania, prezentacja prac projektowych:

          „Wykonaj makietę wybranej maszyny prostej wg projektu własnego

          lub zaproponowanego w podręczniku”

             Na wykonanie prac było 2 tygodnie, materiał dowolny, własne pomysły mile widziane. Każdy z uczniów miał za zadanie zaprojektować i wykonać makietę maszyny prostej (urządzenia o nieskomplikowanej budowie, które służy do ułatwiania wykonywania pracy mechanicznej). Zgodnie z zasadą zachowania energii, maszyny te nie zmniejszają ilości wykonanej pracy, ale pozwalają na użycie mniejszej siły kosztem przemieszczenia jej na dłuższej drodze. Wszyscy uczniowie z zaangażowaniem podeszli do realizacji zadania. Niektórzy pokusili się o własne pomysły i bardzo fajnie im to wyszło. Efekty można podziwiać na pamiątkowej fotografii.

          A. Szmyd