• Trochę historii...

•     Historia oświaty w naszej miejscowości sięga roku 1828, kiedy to założono szkołę trywialną, utrzymywaną z dobrowolnego funduszu dworu jasienickiego. Szkoła ta funkcjonowała do roku 1850, przy czym przez kolejne 8 lat zaniechała swej działalności z powodu braku nauczyciela.

W roku 1858 została utworzona szkoła parafialna, zwana również w niektórych dokumentach Szkołą Ludową. Nauczyciela utrzymywały gminy: Jasienicka, starozakonna, Orzechowska z Wólką, a od 1864 r. przyłączyła się Wola Jasienicka. Pierwszym nauczycielem tej szkoły został Ludwik Tabiński, który sprawował również obowiązki organisty w jasienickim kościele parafialnym. Z dokumentów, które zachowały się w szkolnym archiwum dowiadujemy się, jakie było wyposażenie szkoły w tamtych czasach. Stanowiły je: piec do ogrzewania ceglany z drzwiczkami żelaznymi, 6 szkolnych ławek: 2 dłuższe a 4 krótsze oraz tablica na nogach czarno malowana.

Na przestrzeni lat 1828–1999 szkoła w Jasienicy ulegała wielu przeobrażeniom: od szkoły trywialnej, poprzez Szkołę Ludową Jednoklasową, następnie dwuklasową, powszechną czteroklasową, Sześcioklasową Publiczną Szkołę Powszechną, po Zbiorczą Szkołę Gminną powołaną w 1975 roku, od roku 1984 zwaną Szkołą podstawową ośmioklasową.

Ostatnia większa reforma oświaty w 1999 r. przekształciła ją w Szkołę Podstawową sześcioklasową. Wtenczas też powstało Gimnazjum w Jasienicy Rosielnej.

Na przestrzeni dziejów szkoła trzykrotnie zmieniała swe lokum. Pierwsza szkoła trywialna mieściła się w budynku jatki rzeźniczej. Od 1864 roku nauka odbywała się w budynku tzw. "organistówki", zaś w 1911 roku społeczność jasienicka świętowała uroczystość poświęcenia i oddania do użytku okazałego jak na tamte czasy, budynku szkoły. Z czasem piękna i obszerna szkoła z mieszkaniem dla kierownika, stopniowo zaczęła jakby kurczyć się. Jasienica rozrastała się, obowiązkowa nauka w szkole w myśl kolejnych reform oświaty wydłużała się o następne lata i potrzeby w zakresie bazy lokalowej były coraz to większe. Nauczanie odbywało się na dwie zmiany. Dzięki staraniom władz szkolnych przystąpiono do rozbudowy budynku. W latach 1988 - 2000 wystawiano nowe skrzydło szkoły wraz z drugim piętrem, przewiązką i salą gimnastyczną, co uwieńczono uroczystością 1 września 2000 r. podczas Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2000/2001.

Szkoła  Podstawowa i gimnazjum jako odrębne placówki funkcjonowały do końca roku szkolnego 2011/12, zaś z dniem  1 września 2012 r. decyzją władz gminy zostały połączone w Zespół Szkół w Jasienicy Rosielnej.

Obecna baza lokalowa zespołu szkół to 23 sale lekcyjne, 2 pracownie komputerowe, 1 pełnowymiarowa hala sportowa, 1 mała sala gimnastyczna, 1 pomieszczenie świetlicy, biblioteka.

W roku 2009 dzięki uczestnictwu Szkoły Podstawowej w programie rządowym „Radosna szkoła” zostało założone w jednej z sal lekcyjnych „Szkolne miejsce zabaw”  dla najmłodszych uczniów.

W 2010 r. dzięki środkom otrzymanym z rezerwy budżetowej MEN w placówce powstała    siłownia wyposażona w 10 stanowisk do ćwiczeń, która cieszy się zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale i mieszkańców miejscowości.

W roku 2011 zostało oddane do zagospodarowania przyszkolne muzeum, którym opiekuje się bezinteresownie mieszkaniec naszej miejscowości - p. Wiesław Wojtowicz.

W roku 2012 dzięki dużemu zaangażowaniu Rady Rodziców utworzono przyszkolny plac zabaw.

W latach 2012 – 14  ramach termomodernizacji zostały wymienione okna i drzwi wejściowe do szkoły.

W czerwcu  2013 został oddany do użytku kompleks boisk „ORLIK”, dzięki czemu placówka zyskała optymalne warunki do działalności sportowej.

Rok 2014  to czas przebudowy wejścia do szkoły. Inwestycja ta została zrealizowana w ramach programu pn. „Nowoczesny rozwój placówek oświatowych w Gminie Jasienica Rosielna dzięki inwestycjom w przebudowę, modernizację i wyposażenie” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Niezaprzeczalnym walorem obecnego wejścia jest wyposażenie w windę, co likwiduje bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

W roku 2015 dzięki dużej determinacji Rady Rodziców przyszkolny plac zabaw został wzbogacony o altankę oraz plenerowe urządzenia fitness.

Na górce, za budynkiem szkoły podstawowej w roku 2009 został zasadzony „Dąb Pamięci” dla uczczenia mieszkańców Jasienicy Rosielnej, ofiar zbrodni katyńskiej. Jest to nasze szkolne Miejsce Pamięci, gdzie młodzież i dzieci składają kwiaty z okazji obchodów świąt państwowych.

Na bieżąco prowadzone są prace mające poprawić estetykę pomieszczeń (malowanie ścian, wymiana zniszczonych podłóg i drzwi).