• Ciekawostki

• Pontyfikat Jana Pawła II (26 i pół roku) był drugi co do długości w dziejach Kościoła. Najdłużej –32 lata –sprawował swój urząd Pius IX (nie licząc pontyfikatu Piotra –pierwszego następcy Jezusa).
          • Jan Paweł II był poliglotą.
          • Oprócz języka ojczystego biegle posługiwał się w mowie i piśmie 7 innymi językami -     angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, łacińskim oraz rosyjskim. W trakcie swoich licznych pielgrzymek, spotkań i audiencji wielokrotnie jednak wygłaszał przygotowane wcześniej teksty również w wielu innych językach, starając się dotrzeć do jak największej liczby ludzi w ich własnej mowie.
          • Jan Paweł II był także poetą, filozofem, ekumenistą-Ojciec Święty napisał 14 encyklik, 15 adhortacji, 11 konstytucji oraz 45 listów apostolskich.
          • Jako jedyny papież Jan Paweł II napisał List do dzieci-Papież chętnie spotykał się z młodymi ludźmi i poświęcał im dużo uwagi. Zapoczątkował tradycję Światowych Dni Młodzieży. Odtąd co roku przygotowywał orędzie skierowane do młodych, które stawało się tematem tego międzynarodowego spotkania, organizowanego w różnych miejscach świata (np. w 1991r. w Częstochowie).
          • Podczas pontyfikatu Jana Pawła II ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. -Papież Jan Paweł II mianował 232 kardynałów (w tym9 Polaków), beatyfikował 1343błogosławionych(w tym 154 Polaków) i kanonizował 482 świętych(w tym 11 Polaków).
          • Jan Paweł II dokonał najliczniejszej w dziejach beatyfikacji. 11 marca 2001 r. na ołtarze wyniósł 233 obrońców wiary -księży, zakonników i zakonnic oraz świeckich, zamordowanych podczas wojny domowej w Hiszpanii przez wojska republikańskie.
          • Jan Paweł II w październiku 2002 roku ustanowił w modlitwie różańcowej nowe Tajemnice -Tajemnice Światła
          • Jan Paweł II był pierwszym papieżem czytającym bez okularów. Był również pierwszym papieżem noszącym zegarek na rękę. Poza tym Karol Wojtyła był również pierwszym papieżem jeżdżącym na nartach, uprawiającym wspinaczkę górską, pływającym kajakiem. Pierwszym w dziejach Słowianinem wybranym na głowę Kościoła. Był również największym podróżnikiem wszechczasów spośród wszystkich papieży.
          • Ulubioną piosenką Jana Pawła II była oazowa piosenka „Barka”. Jan Paweł II wspominał, że miał ją w uszach, gdy usłyszał wyrok konklawe, że został Papieżem
          • Ulubione ciastka papieża to kremówki